Descrierea postului manager de relații cu clienții

Managerii de relații cu clienții sunt uneori menționați ca administratori de cont și sunt legăturile dintre o afacere și clienții săi. Ei evaluează nevoile clienților și generează vânzări prin intermediul unui serviciu mai personalizat. Managerii de relații cu clienții dezvoltă strategii de relaționare și programe care produc valoare de afaceri și experiențe favorabile ale clienților. Ei monitorizează satisfacția clienților și recomandă abordările pe care companiile le pot implementa pentru a le servi mai bine clienților.

$config[code] not found

Profil de profil

Managerii de relații cu clienții gestionează conturile clienților și oferă îndrumări în ceea ce privește îmbunătățirea relațiilor cu clienții. CRM se concentrează asupra calității, a prețurilor și a diferențierii produselor, pe baza înțelegerii mediului clientului, inclusiv a influențelor clienților, a factorilor de decizie și a provocărilor de afaceri. Ele creează și păstrează loialitatea și preferința clienților prin stabilirea de relații cu clientul, planificarea și dezvoltarea de programe orientate către clienți, supravegherea rezolvării problemelor clienților și facilitarea livrării de bunuri sau servicii către client.

Mediu de lucru

Managerii de relații cu clienții lucrează în setări profesionale și pot călători frecvent pentru a se întâlni cu clienții. CRM lucrează cu managerii de vânzări pentru a atinge obiectivele de vânzări bugetate în termenele stabilite. Locul de muncă poate implica ore lungi, inclusiv seri și weekend-uri. Rezistența la stres, capacitatea de a lucra sub presiune și o combinație de abilități de lider și de client sunt necesare pentru eficiența locului de muncă.

Cunoștințe, abilități și abilități

Competențele de bază necesare îndeplinirii atribuțiilor unui manager de relații cu clienții includ abilități deosebite de lider, comunicare, abilități interpersonale și de relații cu clienții, precum și cunoștințe avansate privind practicile și procedurile de gestionare a proiectelor, vânzări, marketing și planificare strategică. CRM-urile eficiente dețin, de asemenea, cunoștințe avansate despre produsele și serviciile companiei. Acestea sunt speakeri dinamici publici și confortabili atunci când interacționează atât în ​​setările unu-la-unu, cât și în grup, conducând echipe și făcând legătura cu diferite niveluri de conducere.

Educație și experiență

Gestionarea relațiilor cu clienții necesită de obicei o diplomă de licență în administrarea afacerilor sau într-un domeniu conex, cum ar fi finanțe, ospitalitate sau informatică. Angajatorii au nevoie, în general, de mai mulți ani de experiență de gestionare a relațiilor de afaceri și a relațiilor de afaceri; clientul sau experiența vânzărilor este utilă. De asemenea, majoritatea angajatorilor au nevoie de cunoștințe și competențe în domeniul computerului, cu aplicații de productivitate în birou, cum ar fi Microsoft Word, Excel și PowerPoint.

Salariu

Relațiile cu clienții ocupă ocupații în Statele Unite câștigurile medii anuale de 46.087 dolari la 64.916 dolari, începând cu 2010, în funcție de tendințele veniturilor naționale de la SalaryWizard.com. Salariul mediu așteptat pentru 2010 al unui manager de relații cu clienții din Statele Unite este de 54.687 dolari.

2016 Informații salariale pentru managerii de resurse umane

Managerii de resurse umane au obținut un salariu mediu anual de 106.910 dolari SUA în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Pe segmentul scăzut, managerii de resurse umane au câștigat un salariu de 25 de procente, de 80.800 de dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 145.220 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 136,100 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca manageri de resurse umane.