Salariul mediu al unui planificator financiar certificat

Pentru mulți, gestionarea banilor este confuză și copleșitoare. Se întreabă cum să economisească suficient pentru pensionare, pentru ca copiii să meargă la facultate, să plătească mai repede un credit ipotecar sau să plătească mai puțin taxe. Pentru ajutor în legătură cu aceste și alte probleme financiare lipicioase, oamenii se adresează planificatorilor financiari certificați. Un planificator financiar certificat (CFP) este un profesionist financiar instruit și licențiat, care înțelege complexitatea gestionării banilor și poate ajuta clienții să navigheze în complexitatea tuturor opțiunilor. Un salariu al consilierului financiar este ridicat, de obicei peste șase cifre anual, deci este un domeniu lucrativ pentru oricine are dreptul de aptitudine și de formare. Expertiza PCP poate fi diferența dintre o pensie confortabilă și vârsta de pensionare care depășește vârsta de pensionare pentru clienți.

$config[code] not found

Bacsis

Salariul tipic de planificator financiar este mai mare de 100.000 de dolari pe an.

Descrierea postului

Planificatorii financiari certificați lucrează cu persoane fizice pentru a le ajuta să-și gestioneze finanțele și pentru a-și planifica viitorul. Sarcina lor principală este să consilieze clienții cu privire la modul în care își maximizează banii, dar mulți sunt licențiați să vândă produse financiare precum asigurări, acțiuni, obligațiuni și anuități.

PCP se întâlnesc de obicei cu clienții pentru a discuta obiectivele pe termen scurt și pe termen lung și pentru a dezvolta un plan care să le ajute să atingă aceste obiective. Acest proces include, de obicei, examinarea unei varietăți de opțiuni de investiții, care cântărește argumentele pro și contra fiecăruia, și apoi gestionează vânzarea sau achiziționarea de investiții. Unele PCP se concentrează pe o anumită zonă, cum ar fi planificarea de pensionare, și ajută clienții să economisească pentru pensionare și să gestioneze riscurile. Consultanța fiscală este un alt serviciu comun al PCP-urilor.

Dezvoltarea relațiilor este un aspect cheie al unui loc de muncă al PCP. O PCP este responsabilă pentru monitorizarea investițiilor clienților și pentru a se asigura că totul rămâne pe drumul către obiectivele stabilite. Multe PCP predau cursuri sau ateliere în planificarea financiară - de obicei cu scopul de a atrage clienți - și participă la conferințe și alte evenimente pentru a-și construi cunoștințele și rețeaua.

Cerințe educaționale

Deși mulți indivizi sunt considerați consultanți financiari și oferă informații și îndrumări cu privire la aspectele financiare, numai cei care au absolvit cursurile de formare corespunzătoare și au promovat un examen riguros, se pot numi planificatori financiari certificați. Pentru a câștiga denumirea CFP, trebuie să dețineți o diplomă de licență sau o diplomă superioară de la un colegiu sau universitate acreditată și să completați cursuri specifice în planificarea financiară, inclusiv un curs de capstone. Dacă aveți deja o desemnare financiară, cum ar fi un contabil autorizat, probabil că trebuie doar să finalizați criptarea.

După ce PCP-urile prospective îndeplinesc cerințele educaționale, trebuie să finalizeze un examen de trei zile, bazat pe computer. Examenul cuprinde 170 de întrebări cu privire la o varietate de subiecte, inclusiv principiile financiare, planificarea imobiliară, asigurarea, investițiile, planificarea de pensionare și planificarea fiscală. De asemenea, testul include un set de întrebări privind etica și comportamentul și responsabilitățile profesionale.

Dacă treceți examenul, puteți solicita desemnarea CFP după ce aveți trei ani de experiență profesională cu normă întreagă sau doi ani într-o ucenicie, cu condiția să îndepliniți cerințe specifice, individualizate. Sunteți obligat să faceți o verificare completă a situației și trebuie să îndepliniți o cerință permanentă de a divulga informații despre activitățile dvs., inclusiv activitatea criminală (suspectată și condamnată), falimentul, investigația, rezilierea angajatorului și plângerile clienților.

Industrie

Planificatorii financiari certificați lucrează într-o varietate de regiuni, inclusiv bănci, agenții de asigurări și firme de investiții. Cel mai mare număr de PCP lucrează în firme de servicii de investiții și servicii financiare, inclusiv în valori mobiliare și mărfuri, urmate de planificatorii care desfășoară activități independente. Majoritatea oamenilor din acest domeniu lucrează într-un birou în timpul orelor de program standard, deși unii lucrează mai mult ore în timpul serii și în weekend pentru a se întâlni cu clienții.

Ani de experiență și salariu

În medie, un salariu de planificator financiar certificat entry-level este de 66.932 $, plus bonusuri, comisioane și împărțirea profitului. Valoarea totală a compensațiilor suplimentare depășește cu puțin peste 36.000 de dolari pe an, ceea ce înseamnă că CFP-urile ar putea câștiga mai mult de 100.000 de dolari în primii ani de activitate. CFP câștigurile salariale cresc cu ani de experiență; o traiectorie proiectată arată astfel:

  • 0-5 ani: 60.000 $
  • 5-10 ani: 79 000 de dolari
  • 10-20 ani: 99.000 $
  • 20 ani: 127.000 de dolari

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Datorită îmbătrânirii populației și declinului planurilor de pensii ale companiilor în favoarea unor planuri de pensionare gestionate individual, Biroul de Statistică a Muncii preconizează că cererea de consultanți financiari, inclusiv PCP, va crește cu 15% până în 2026. Această proiecție reprezintă o creștere de aproximativ 40.000 de locuri de muncă. Dintre toți consultanții financiari, se așteaptă ca PCP să aibă cele mai bune perspective de angajare și cel mai mare potențial al câștigurilor salariale.