Descrierea postului managerului showroom-ului

Pe lângă promovarea personalului de vânzări și instruire, managerul showroom-ului este responsabil pentru aspectul showroom-ului. Veți găsi articole mari și scumpe acolo, de la mașini până la mobilier, până la aparate. Managerul showroom-ului este responsabil pentru tot ceea ce face ca showroom-ul să aducă la cunoștința clienților, de la curățenie până la un personal de vânzări prietenos la cel mai modern și mai deștept marfă.

Serviciu clienți

Un manager de showroom de succes are nevoie de un set de abilități specifice pentru a vinde produse. Pentru a reuși ca manager de showroom, trebuie să fii bine spus, încrezător și convingător. (Referința 1) Abilitățile de ascultare sunt importante și pentru satisfacerea nevoilor clienților și angajaților. Abilitățile abilitate de negociere sunt vitale. Aveți nevoie de un fundal în finanțe pentru a calcula comisioanele și dobânzile la împrumut atunci când încheiați o înțelegere și planificați bugetul showroom-ului. Abilitățile de conducere sunt importante pentru a vă motiva și gestiona personalul de vânzări.

$config[code] not found

Toate intr-o zi de munca

Managerul showroom-ului programează în mod obișnuit agenții de vânzări, le atribuie sarcini și le monitorizează progresul pe parcursul zilei, pentru a le pune în poziția de a reuși. Intrați când clienții au plângeri. Într-o reprezentanță auto, de exemplu, managerul ia măsuri atunci când o vânzare este aproape completă și începe fie să crunchieze numerele tranzacției, fie să le dea aprobarea finală. De asemenea, vă asumați responsabilitatea pentru apariția showroom-ului, afișând mărfurile în locații strategice. Articolele populare merg, de exemplu, în fereastra frontală.

Călătoria lungă

Un manager de showroom trebuie să aibă tendința de a-și îndeplini sarcinile de bază dincolo de gestionarea zilnică a showroom-urilor. Vă urmăriți inventarul, monitorizând ce articole vinde cele mai bune, astfel încât să puteți reîncărca corespunzător. Dacă comandați prea multe canapele secționale, de exemplu, vă recomandăm să oferiți o reducere sau o promoție specială pentru a vă elimina inventarul. Urmărirea tendințelor din industrie și realizarea studiilor pot contribui și la creșterea vânzărilor. (Referință 2) Pentru a urmări satisfacția clienților, continuați și permiteți clienților dvs. să vă evalueze serviciile pentru a vă ajuta să vă îmbunătățiți personalul.

Închiderea ofertei

Majoritatea managerilor showroom-ului au o diplomă de colegiu și au luat cursuri în economie, afaceri, matematică și statistică. Mulți încep ca agent de vânzări, apoi se îndreaptă spre manager după mai mulți ani de experiență. Puteți avansa să deveniți directorul întregului magazin, nu doar showroom-ul sau chiar să vă deschideți propria afacere. Plata medie anuală pentru un manager de vânzări în 2012 a fost de 105.260 dolari, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA.