Descrierea postului pentru inspectorul de găină

Un supraveghetor de bucătărie este un specialist în prepararea alimentelor, care supraveghează personalul bucătăriei și alți angajați ai unui restaurant sau a unei unități de servicii alimentare. Acești profesioniști asigură calitatea, pregătirea și servirea hranei conform standardelor angajatorului pe o bază zilnică. Supraveghetorii de gătit pot fi găsiți într-o varietate de setări de servicii alimentare, cum ar fi mese fine, cantine, restaurante casual și fast-food.

$config[code] not found

Educaţie

Majoritatea angajatorilor necesită o diplomă de cel puțin o liceu sau GED pentru această ocupație. Deși majoritatea angajatorilor sunt dispuși să angajeze supraveghetori de bucătărie care au mai mulți ani de experiență, oportunitățile de angajare și de promovare pot crește pentru cei care au obținut cel puțin o diplomă de asociat în artele culinare, servicii de ospitalitate sau o disciplină conexă.

Alimente

În majoritatea unităților alimentare, produsele alimentare și preparatele alimentare sunt livrate proaspete zilnic. Supraveghetorii de gătit pot selecta și pot comanda alimente pentru unitatea de servicii alimentare și pot primi livrările. Aceasta implică asigurarea calității produselor alimentare primite, stocarea obiectelor perisabile și a celor care nu sunt perisabile, precum și menținerea zilnică a nivelurilor de inventariere.

administrare

Supervizorii de gestiune angajează, antrenează și supraveghează personalul de pregătire a alimentelor și servicii, pregătesc bugetele legate de serviciile de alimentație, programează angajații și asigură funcționarea eficientă și profitabilă. Supraveghetorii asigură, de asemenea, că normele sanitare și de siguranță reglementate sunt respectate și respectă reglementările locale. Normele sanitare și de siguranță includ prepararea adecvată a alimentelor, curățenia zonelor alimentare și a angajaților, precum și asigurarea siguranței clienților față de posibilele boli sau infecții legate de prepararea și servirea alimentelor.

Mediu de lucru

Supraveghetorii de gătit își petrec cea mai mare parte a timpului în bucătăria unei unități de servicii alimentare. Condițiile pot fi fierbinți sau reci, în funcție de tipul de mâncare pregătită, și o mare parte din munca lor este făcută în picioare sau pe jos. Unele pericole însoțesc acest tip de ocupație, cum ar fi echipamentul și mașinile ascuțite, suprafețele fierbinți și podelele umede. Orele de lucru pot fi dimineața devreme, seriile târzii, precum și sărbătorile și sfârșitul săptămânii.

Salariu

Biroul de Statistică al Muncii din SUA a estimat o creștere de 6% a acestei ocupații între 2008 și 2018, ceea ce este mai lent decât creșterea medie a ocupării forței de muncă pentru toate ocupațiile. Populațiile în creștere și o varietate tot mai mare de unități alimentare vor oferi noi oportunități de angajare. În luna mai 2008, salariul mediu median a fost de 28.970 dolari pe an pentru această ocupație.