Descrierea postului de funcționar

Lucrătorii lucrează în magazine alimentare, supermarket-uri și alte unități de vânzare de alimente. Acestea sunt responsabile pentru toate legumele și fructele proaspete și ambalate. Cele mai multe unități oferă formare la locul de muncă pentru această funcție. În funcție de mărimea magazinului, grefierul de producție poate să se angajeze în calitate de agent de stocare care manipulează produse alimentare suplimentare în afara departamentului de producție.

Atribuțiile

Produceri de grefieri și rotirea fructelor și legumelor proaspete în departamentul de producție. Acestea trebuie să asigure că toate produsele pentru vânzare sunt proaspete și sigure de mâncare; elementele care prezintă semne de deteriorare sunt aruncate. Grefierii manipulează, de asemenea, inventarele și asigură că elementele sunt comandate înainte de a fi în afara stocului. Responsabilii de producție îi ajută pe clienți să găsească produse, să-și educe clienții cu privire la fructe și legume și să contribuie la creșterea vânzărilor. De asemenea, pot contribui la promovarea promoțiilor prin distribuirea de eșantioane sau prin recomandarea unor elemente suplimentare clienților.

$config[code] not found

calificări

Producătorii de grefieri sunt lucrători la nivel de intrare, astfel încât experiența anterioară sau educația formală nu sunt necesare. Majoritatea instituțiilor preferă ca solicitanții să aibă cel puțin 18 ani și să aibă o diplomă de liceu sau un echivalent. Solicitanții trebuie să fie capabili fizic să-și îndeplinească funcția, inclusiv să fie capabili să se ridice și să stea pentru perioade lungi de timp.

Competente personale

Deși nu este necesară educația și formarea formală, funcționarii trebuie să aibă abilitățile personale care să le facă mai bine la locul de muncă. Fiind un ascultător natural și activ, îi ajută pe grefierii să înțeleagă ce caută clienții și să sugereze produse suplimentare de cumpărare. Înțelegerea matematică de bază ajută funcționarii cu inventarul și ordonarea. Abilitățile naturale ale clienților sunt de asemenea importante, deoarece responsabilii de producție lucrează zilnic cu furnizori, angajați și clienți.

Salariu

Lucrătorii de producție se încadrează în categoria muncitorilor, transportatorilor de mărfuri și materialelor, de mână, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. În 2011, salariul mediu pe oră pentru grefierii de producție era de 11,42 USD pe oră, cu 10% mai puțin câștigând 8,27 USD pe oră, iar cel mai mare 10% câștigând 18,61 USD pe oră. Pentru lucrătorii din domeniul alimentar, salariul mediu pe oră pentru 2011 a fost de 13,49 USD pe oră.