Descrierea postului pentru un pilot de camion cu pat plat

Încărcăturile care nu pot fi transportate într-o remorcă tractoare trebuie transportate cu un camion plat. Conducătorii de platforme trebuie să aibă experiență combinată cu puterea fizică pentru a reuși la acest rol. Este posibil ca mărfurile să fie livrate în mai multe orașe și chiar în mai multe state. Șoferii de camioane reprezintă una dintre cele mai mari ocupații, potrivit Biroului Statistic al Muncii.

Experienţă

Toți șoferii de camioane cu platformă trebuie să dețină o licență de conducere comercială curentă. Pentru a câștiga un CDL, potențialii șoferi de camioane pot lua cursuri de formare pentru a învăța cum să manevreze un camion pe un drum aglomerat. Professional Truck Driver Institute oferă cursuri de formare care îndeplinesc standardele puse în aplicare de Administrația Autostrăzii Federale.

Conducătorii auto trebuie să aibă înregistrări de conducere curate și să treacă un examen scris pentru a se califica pentru CDL.

Cele mai multe companii de camioane cu platformă necesită o experiență de peste drum.

Aptitudini

Șoferii de camioane cu platformă trebuie să aibă capacitățile fizice necesare pentru a conduce un camion pe perioade lungi de timp. Ei trebuie să fie suficient de puternici pentru a-și lega corect încărcăturile.

Acești conducători auto trebuie să lucreze în mod regulat prin plictiseală și oboseală. Ei trebuie să aibă o viață de familie flexibilă, deoarece mulți șoferi de camionetă sunt adesea departe de casă timp de o săptămână la un moment dat. Acestea pot lucra, de asemenea, la sfârșit de săptămână și sărbători.

responsabilităţi

Șoferii camioanelor trebuie să-și lege încărcăturile camioanelor. Acest lucru trebuie făcut în mod corespunzător pentru a asigura transportul în condiții de siguranță.

Conducătorii de camioane cu platformă pot lucra în echipă pentru a împărtăși timpul de conducere în timpul călătoriilor lungi și pentru a-și acorda asistență reciprocă în gestionarea încărcăturilor grele

Mulți șoferi de camioane de lungă distanță trebuie să-și planifice propriile căi de rulare. Acești șoferi primesc o adresă cu un termen limită și pot alege calea pe care doresc să o urmeze pentru a ajunge la destinație la ora prestabilită.

Conducătorii auto trebuie să țină un jurnal detaliat al timpului de călătorie, al kilometrajului și al orelor de somn pentru a dovedi că au respectat reglementările stabilite de Departamentul de Transport.

Compensare

Mulți camionați cu platformă sunt plătiți cu ora sau cu mila. În 2008, șoferul camionului mediu a câștigat 17,92 USD pe oră, potrivit Biroului Statistic al Muncii.

Ratele orare sau ratele de kilometraj cresc în funcție de experiența șoferului și de timpul petrecut în cadrul unei companii.

Mulți șoferi de camioane au ocazia să se alăture unei uniuni sau Frăției Internaționale a Teamsters, care dă camioanelor o platformă pe care să fie auzită în privința unor chestiuni precum drepturile la locul de muncă și negocierile contractuale.

Outlook de lucru

Ocuparea șoferilor de camioane este prevăzută să crească cu 9% între 2008 și 2018, potrivit Biroului Statistic al Muncii. Întrucât cererea de bunuri crește odată cu economia, vor fi necesari mai mulți șoferi de camioane pentru a transporta aceste bunuri.