Descrierea postului de administrator al spitalelor

Spitalele pot fi organizații destul de mari, alcătuite din mai multe departamente, fiecare servind scopuri specifice. O organizație de această dimensiune și domeniu de aplicare are nevoie de un director general general, care să-și poată coordona și dirija funcțiile de zi cu zi. Un administrator de spital îndeplinește această funcție generală de gestionare și acționează, de asemenea, ca o legătură între spital și consiliul său de administratori.

Politici și proceduri

Spitalele pot varia de la o clădire principală la un sistem cu mai multe fațete, alcătuit din clinici, centre de tratament, laboratoare și aziluri. De fapt, funcția unui administrator de spital devine la fel de complexă ca organizația pe care o administrează, potrivit EduDecisions. Astfel, politicile și procedurile permit managerilor să organizeze și să dirijeze activitățile care au loc în cadrul unei organizații. Deoarece fiecare domeniu al unei unități respectă în mod obișnuit un format de politici și proceduri, o parte a activității unui administrator implică monitorizarea și aplicarea politicilor și procedurilor în acele domenii, precum și politicile și procedurile referitoare la spital în ansamblul său.

$config[code] not found

Relatii publice

Întrucât spitalele necesită o cantitate substanțială de venituri pentru a funcționa, o parte din rolul de administrator al unui administrator implică menținerea unei imagini publice pozitive a spitalului, potrivit lui EduDecisions. Acest rol îi cere să participe la funcțiile guvernului local, să inițieze activități de strângere de fonduri, precum și să participe la întâlniri și convenții legate de industrie. Administratorii spitalelor acționează de asemenea ca o legătură între organizație și consiliul de administrație, care acționează în calitate de administratori de top în ceea ce privește gestionarea structurii și operațiunilor generale ale spitalelor.

Funcțiile de legătură

Organizațiile mari din spitale au, în general, o structură ierarhică formată din consiliile de conducere, șefii departamentelor și șefii de personal. Potrivit lui EduDecisions, munca unui administrator implică asigurarea fiecărei zone a funcțiilor spitalului ca o unitate și își îndeplinește rolul în cadrul scopului și planului general al organizației. Pentru a face acest lucru, un administrator acționează ca o legătură între numeroasele domenii pe care le supraveghează pentru a se asigura că toată lumea lucrează spre un scop comun. Pentru a monitoriza respectarea și progresul continuu, administratorii monitorizează măsurile de asigurare a calității care implică îngrijirea pacienților și performanța angajaților.

calificări

Pentru a se califica pentru o pozitie de administrator de spital, persoanele fizice ar trebui sa aiba experienta de administrare anterioara intr-un cadru medical sau de spital, in conformitate cu EduDecisions. Multe poziții administrative la nivel de bază necesită în mod obișnuit o diplomă de licență. Educația suplimentară în domeniul afacerilor, al serviciilor de sănătate și al administrației publice poate fi, de asemenea, utilă, deși o diplomă de masterat într-una din aceste domenii poate fi necesară pentru a se califica pentru un post de administrator al unui spital. Unele programe de studii postuniversitare pot implica o perioadă de internship sau de rezidență în care persoanele lucrează de fapt într-un cadru de sănătate.

Potenţial

Începând cu anul 2004, salariile anuale pentru administratorii de spitale au variat de la 72.800 dolari la 133.00 dolari, în funcție de bugetul spitalului și de dimensiunea instalației, potrivit EduDecisions. Persoanele fizice încep de obicei ca asistenți administrativi și se deplasează până la un rol de administrator de spital, înainte de a-și asuma funcția de administrator de top. Abilitățile și experiența dobândite în cadrul acestei poziții pot oferi pregătire prețioasă pentru pozițiile de conducere de nivel înalt, cum ar fi Chief Executive Officer sau Chief Financial Officer.