Descrierea postului unui model de promovare

Modelele promoționale, numite și ambasadori de marcă, sunt angajați pentru a promova un brand de produs și / sau companie. Scopul lor este de a crește gradul de conștientizare a clienților și de a stimula vânzările de produse Uneori, ei înființează mese și îi atrage pe consumatori prin jocuri și cadouri. Alteori se adresează consumatorilor, oferind o mostră de produs, o broșură sau un articol promoțional gratuit. Cele mai multe locuri de muncă promoționale plătesc între 17 și 25 USD pe oră.

$config[code] not found

calificări

Deși nu este necesar să aveți o diplomă de lucru ca model promoțional, este util să aveți experiență de promovare anterioară. De asemenea, companiile de marketing caută solicitanții care sunt prietenoși și se bucură de a vorbi cu oamenii. Personalul de promovare la nivel național, Kandu Marketing and Staffing, a spus că dorește personalul de promovare care este de ieșire, interesant, energic și bun. Ei spun, de asemenea, că "majoritatea lucrărilor solicită persoane sub vârsta de 30 de ani".

Unde lucrează

Modelele promoționale sunt trimise pentru a lucra în locuri unde este probabil ca aceștia să întâlnească un volum mare de consumatori. Acestea pot include concerte, evenimente sportive, târguri, cluburi de noapte, magazine alimentare sau chiar o stradă principală a orașului sau orașului.

Informații despre produs

Modelele promoționale sunt de așteptat să fie familiarizate cu toate aspectele produsului pe care îl promovează. Aceasta poate include istoric, conținut, costuri și beneficii, printre altele. Aceștia ar trebui să poată răspunde la orice întrebări pe care le au consumatorii cu privire la produs. Pentru a se asigura că sunt pregătiți, compania de marketing oferă modelele promoționale cu materiale informative care trebuie studiate și memorate înainte de promovare.

Sarcini

Modelele promoționale sunt responsabile pentru sarcinile de prelevare și distribuire a primelor. Ei distribuie mostre gratuite ale produsului în speranța că consumatorii se vor bucura de el și vor să-l cumpere mai târziu. Ele oferă, de asemenea, gratuit elemente promoționale gratuite sau prime, cum ar fi tricouri, lanțuri cheie și stilouri, care au logo-ul produsului și numele de marcă pe ele. Primele reprezintă o modalitate de a promova produsul mult timp după promovare. Un consumator purtând un tricou cu un logo de produs pe acesta este probabil să se gândească la produs atunci când vede logo-ul, la fel ca și alții.

Comportament asteptat

În plus față de a fi prietenoși și de a ieși, modelele de promovare ar trebui să fie, de asemenea, bine manierat și bine-vorbită în timp ce lucrează. Deoarece modelele promoționale acționează ca reprezentanți ai unei mărci, se așteaptă ca acestea să se comporte într-un mod exemplar. Consumul de alcool, consumul de alimente, profanitatea și utilizarea telefonului mobil sunt interzise în timpul promoțiilor.