Roluri și responsabilități ale unui manager tehnic

Anonim

Tehnic

Un manager tehnic eficient este o persoană care este, de asemenea, bine informată din punct de vedere tehnic. Când este necesar, ea este familiarizată cu și poate efectua toate nivelurile de sarcini, cum ar fi depanarea și rezolvarea problemelor tehnice.

Un manager tehnic asigură direcția tehnică pentru dezvoltare, proiectare și integrare sistemică. Ea analizează activitatea implicată și urmărește proiectul prin etapele de testare și desfășurare a producției.

Ea poate oferi formarea tehnică echipei sale și poate continua să le instruiască după cum este necesar. De asemenea, ea asigură că există proceduri tehnice, documentații și politici standard introduse, pe care le examinează în mod regulat. Când vine vorba de probleme tehnice complicate care ar putea apărea, managerul tehnic ar trebui să poată lua deciziile corecte cu privire la soluțiile care trebuie implementate. Ea se pronunță asupra a ceea ce este mai bine pentru companie, indiferent dacă ar fi costul sau durata rezoluției.

Ea supraveghează faptul că echipamentele de centre de date, cum ar fi serverele și echipamentele de rețea, sunt actualizate pe firmware, patch-uri și coduri și implementează siguranța și securitatea sistemelor pe care echipa le suportă prin aplicarea firewall-ului, a senzorului de detectare a intruziunilor gazdă (HIDS) și a software-ului antivirus. Managerul tehnic implementează, de asemenea, standardizarea hardware, gruparea și planificarea capacităților pentru disponibilitatea înaltă a echipamentelor și aplicațiilor.

administrare

Un manager tehnic asigură că echipa sa îndeplinește cerințele tehnice stabilite prin furnizarea sau co-autorizarea procedurilor standard de operare. El atribuie, de asemenea, fiecărui membru al echipei sarcini specifice și supraveghează performanța acestora. Lucrările de programare și orele de pauză reprezintă o altă responsabilitate. El se asigură că există o acoperire suficientă, fie în timpul orelor normale, fie în timpul 24 de ore din 24 în timpul rotației apelurilor.

Un manager tehnic trimite echipa la cursuri tehnice și lagăre de boot. El se asigură că sunt la curent cu licențele și certificările.

Un manager tehnic se întâlnește cu conducerea sa în mod regulat și le oferă rapoarte lunare și anuale, care includ performanța echipei, bugetele și statutul proiectului. Se poate întâlni, de asemenea, cu omologii, partenerii tehnici și clienții săi.

El efectuează întâlniri regulate cu echipele sale, fie ca un întreg, fie prin discuții individuale. El oferă fiecărui membru al echipei un obiectiv sau un obiectiv pe care îl va monitoriza progresul sau statutul pe tot parcursul anului. El apoi efectuează recenzii de performanță ale membrilor echipei și le oferă feedback, precum și recomandări de promovare sau majorări salariale dacă și când este cazul. De asemenea, managerul tehnic posturi de locuri de muncă, conduce interviuri și angajează și incendiare angajați.

Un manager tehnic se întâlnește cu conducerea sa în mod regulat și le oferă rapoarte lunare și anuale, care includ performanța echipei, bugetele și statutul proiectului.

Buget

Raportarea și echilibrarea bugetului echipei este o altă responsabilitate a unui manager tehnic. Ea se asigură că este în buget în orice moment. Lucrează îndeaproape cu departamentul de finanțe în estimarea bugetului. Când vine vorba de achiziționarea de echipamente, cum ar fi noile computere, servere noi și telefoane mobile, face alegeri adecvate care vor aduce beneficii companiei cel mai mult, găsind modalități rentabile de a cumpăra produse care sunt încă de înaltă calitate.