Descrierea postului pentru serviciul Calling Banking

Centrul de apeluri pentru clienți al unei bănci este o componentă importantă în furnizarea unui serviciu rapid și fiabil pentru clienți. Agenții de agenții de telefon trebuie să încerce să rezolve rapid problemele clienților și reclamațiile care implică bani și informații confidențiale. Deoarece imaginea și marca unei companii sunt puternic influențate de nivelul său de servicii pentru clienți, centrele de convorbiri bancare sunt esențiale pentru construirea relațiilor cu clienții și păstrarea clienților împotriva concurenței.

$config[code] not found

Funcții de bază

Centrele de apel sunt adesea primii clienți bancari care solicită răspunsuri imediate la întrebările referitoare la conturile de verificare și de economisire, cererile de credit și cardurile de credit. Este locul de muncă al reprezentantului call center de a asculta, depana și rezolva în mod activ problemele și preocupările clienților. Reprezentanții sunt, de asemenea, responsabili pentru identificarea și escaladarea problemelor clienților la departamentul bancar corespunzător, precum și pentru executarea tranzacțiilor bancare și a produselor de vânzare încrucișată sau a promoțiilor speciale.

Mediu de lucru

Schimbarea de lucru a reprezentantului unui call centre variază și poate avea loc în timpul orelor dimineața, după-amiaza sau seara, în funcție de volumul apelurilor. Deși profesioniștii din call center au în mod obișnuit propriile lor compartimente, mediul lor de lucru poate fi zgomotos și agitat datorită volumului mare de apeluri primite zilnic. În consecință, locurile de muncă din cadrul call-center-urilor bancare pot fi stresante dacă există o mică pauză între apelurile primite sau dacă reprezentantul trebuie să se ocupe de clienții deranjați.

Considerații suplimentare

Deoarece locurile de muncă din centrele de call-uri bancare sunt sedentare și repetitive, există riscul de a dezvolta leziuni musculare sau mișcări repetitive. Extensive de ore în fața calculatorului pot crea, de asemenea, tulpina ochilor, dureri de cap, precum și dureri de gât și spate. În conformitate cu U.S.Biroul de Statistică a Muncii, departamentele de servicii pentru clienți le permit lucrătorilor lor să lucreze la distanță de la domiciliu pentru a permite o mai mare flexibilitate în timpul schimbărilor lor.

Competente esentiale

În plus față de diploma de liceu, reprezentanții băncii centrale de call center trebuie să aibă abilități excelente de ascultare și comunicare verbală. Vorbind în mod clar și succint, sunt esențiale pentru a oferi un serviciu eficient clienților la locul de muncă. Odată cu dezvoltarea Internetului și a comunicării online, reprezentanții ar trebui să aibă o înțelegere fermă a etichetei de ortografie, gramatică și e-mail. Unele bănci preferă ca solicitanții de call center să aibă fluență într-oa doua limbă, cum ar fi mandarina chineză, coreeană sau spaniolă.

Outlook de lucru

BLS se așteaptă la o creștere de 13% a locurilor de muncă pentru clienți în toate sectoarele industriale între 2012 și 2022, iar creșterea așteptată pentru profesioniștii din centrele de call telefon se potrivește cu media generală. BLS se așteaptă ca cele mai bune perspective de angajare să fie în externalizarea centrelor de apel. In-house de locuri de muncă de servicii pentru clienți, ca și în sectorul bancar și financiar, plătesc de obicei mai mult decât locuri de muncă în centrele de externalizare. În consecință, concurența va fi mai puternică pentru aceste poziții interne.

Salariu mediu

BLS oferă clienților profesioniști de call center în cadrul categoriei Reprezentantului Serviciului Clienți și citează un salariu mediu anual de 30, 580 USD și un salariu mediu pe oră de 14,40 USD. Cu toate acestea, site-ul Simply Hired a subliniat o gamă largă de salarii în această profesie specifică atunci când a enumerat salariul mediu anual de 42.000 de dolari în iulie 2014, doar pentru ao reduce la 27.000 dolari doar o lună mai târziu. Salariile pentru locurile de muncă din cadrul call-center-urilor bancare pot diferi în funcție de locație, ani de experiență și de beneficiile angajaților.