Logistică Descrierea postului de funcționar

Un grefier de logistică petrece cea mai mare parte a zilei pregătirea documentelor pentru expedieri. Indiferent dacă sunt comenzi pentru transportul intern sau internațional, documentele pot fi complicate, în funcție de produs și destinație. Funcționarul ajută, de asemenea, la coordonarea transportului produselor finite către clienți. Funcționarul interacționează cu personalul de vânzări și cu personalul teritorial de vânzări. Un grefier de logistică raportează managerului de logistică. Salariile pe oră pentru funcționarii logistici variază de la 15.00 dolari la 22.00 USD pe oră.

$config[code] not found

O varietate largă de parteneri de comunicare

Catherine Yeulet / iStock / Getty Images

O mare parte din timpul zilnic al logisticii este cheltuit în comun cu ceilalți. Poziția necesită abilități excelente atât în ​​comunicarea orală și scrisă cu partenerii interni și internaționali, clienții, colegii și funcționarii vamali.

Principalele atribuții și responsabilități

Aiden-Franklin / iStock / Getty Images

Imprimarea comenzilor de vânzări zilnice, completarea documentației de mărfuri periculoase pentru comenzi, introducerea datelor și actualizările manifestărilor interne de transport maritim se numără printre sarcinile executate de grefierul logistic. Dacă compania operează pe plan internațional, funcționarul trebuie să pregătească certificatele de origine, conosamentele, certificatele de origine NAFTA și declarația de export a expeditorului. Funcționarul de logistică comunică, de asemenea, cu transportatorii de marfă, companiile de depozitare și de transport terțe.

Alte îndatoriri și responsabilități

monkeybusinessimages / iStock / Getty Images

Managerul de logistică asistă managerul de logistică și supraveghetorul de transport maritim cu activitățile de transport maritim zilnic, cum ar fi separarea comenzilor, plierele de ambalare, pregătirea cutiilor pentru comenzile de expediere și ambalare. Managerul de logistică poate, de asemenea, ajuta grupul de materiale să transfere produse dintr-un depozit în altul.

Calificări minime

Poziția necesită cel puțin cinci ani de experiență într-un birou de logistică cu expunere la toate documentele interne și internaționale. De asemenea, este nevoie de cel puțin un an de experiență în îndeplinirea îndatoririlor clerice și introducerea datelor într-un mediu profesional de birou.

Abilități și abilități

Un funcționar logistic trebuie să poată lucra nesupravegheat într-un mediu rapid; trebuie să fie orientate spre detaliu, bine organizate și capabile să facă mai multe sarcini. Abilitatea de a lucra în echipă este esențială.