Descrierea postului pentru un manager de proiect de afaceri

Managerii de proiecte de afaceri pot lucra într-o varietate de industrii, de la firme de inginerie până la construcții, până la asistență medicală. Managerii de proiect pot fi responsabili pentru elaborarea planurilor de proiect, gestionarea activității zilnice a unui proiect, direcționarea resurselor și lucrul cu clienții, vânzătorii și personalul intern pentru a gestiona așteptările proiectului. Potrivit Institutului de Management al Proiectului, peste 20 de milioane de oameni participă la proiect în întreaga lume.

$config[code] not found

Responsabilitatile locului de munca

Descrierea postului managerului de proiect pentru afaceri trebuie să contureze toate responsabilitățile și sarcinile. Aceste funcții ar trebui să fie clar definite și să detalieze sarcinile esențiale generale și de zi cu zi ale persoanei. Sarcini tipice de manager de proiect includ: dezvoltarea și menținerea unui plan de proiect, gestionarea sarcinilor zilnice ale unui proiect, gestionarea bugetului și a resurselor proiectului, gestionarea așteptărilor personalului intern, precum și așteptările clientului, lucrul cu furnizorii și asigurarea obiectivului datele sunt îndeplinite.

Educaţie

Angajatorii solicită de multe ori ca managerii de proiect de afaceri să angajeze sau să aibă o diplomă avansată în domeniu. Deși o diplomă de licență în afaceri este de obicei nivelul minim de educație acceptat, candidatul poate avea o diplomă de master în managementul de proiect sau o certificare de management de proiect. Certificarea Project Management Professional (PMP) este cea mai recunoscută acreditare pentru managerii de proiect.

Competențe de bază

Managerii de proiecte de afaceri ar trebui să dețină calificări intangibile, cum ar fi abilitățile de conducere, abilitatea de a comunica profesional cu diverse audiențe, abilitatea de a lua decizii și de a depana în timp util, de a lucra bine sub presiune, de a lucra cu supraveghere limitată și în timp, folosiți judecata solidă și capacitatea superioară de a prioritiza sarcinile complexe.

Industrie

Funcția de manager de proiect de afaceri poate varia în funcție de tipul de industrie al poziției respective. De exemplu, în cazul în care poziția se află în domeniul sănătății, managerul de proiect poate avea nevoie de experiență anterioară în ceea ce privește implementarea produsului medical, interfața clientului sau dezvoltarea politicii operaționale.

Salariu

Salariul pentru poziția managerului de proiect poate varia în funcție de locația și setarea poziției. Bugetul companiei pentru poziția respectivă, precum și domeniile de compensare studiate pentru titlul de post trebuie să fie luate în considerare la efectuarea acestei determinări. Conform unui sondaj realizat în 2006 de către Institutul de Management al Proiectului, salariul mediu al managerului de proiect era de 96.000 de dolari. Salariile la nivel de salariat și cele pentru posturile din mediul rural vor fi semnificativ mai mici.