Descrierea postului pentru arhitectură de soluții

Un arhitect de soluții este un profesionist în tehnologia informației care proiectează sisteme, rețele, aplicații și interfețe pentru utilizatori pentru o organizație.Acești profesioniști lucrează de obicei cu clienți interni și externi pentru a dezvolta sisteme conform specificațiilor de afaceri cerute. În majoritatea cazurilor, acești profesioniști au o gamă largă de cunoștințe tehnice, mai degrabă decât să își concentreze competențele într-o anumită zonă a tehnologiei informației.

$config[code] not found

Educație / certificare

Cerințele educaționale includ cel puțin o diplomă de licență în sistemele informatice, informatică, tehnologia informației sau o disciplină conexă. Certificările legate de arhitectura sistemelor și a rețelelor prin intermediul unor furnizori de tehnologie populară, cum ar fi Cisco și Microsoft, pot spori oportunitățile de angajare. Aceste tipuri de certificări oferă acreditări foarte recunoscute.

Proiecta

Un arhitect de soluții este responsabil de înțelegerea nevoilor clienților interni și externi și de proiectarea sistemelor informatice și de rețea care permit clienților să implementeze sisteme pentru aplicațiile lor de afaceri tehnologice. Aceasta implică efectuarea de modelare, analiză și planificare a sistemelor și rețelelor pentru a implementa o soluție care să răspundă nevoilor afacerii în cadrul liniilor directoare privind bugetul financiar. Aceasta poate include cercetarea produselor sau serviciilor software și hardware și găsirea celor mai bune soluții și prețuri pentru a îndeplini cerințele afacerii. În majoritatea cazurilor, arhitectul prezintă și traduce design-ul către clienți pentru a asigura că designul va satisface cerințele clienților.

Dezvoltare

După finalizarea proiectării sistemelor, arhitectul soluției traduce cerințele pentru echipele interne de tehnologie a informațiilor, cum ar fi programatorii software și hardware, dezvoltatorii și administratorii de rețea pentru a implementa cu succes designul. Aceasta poate include delegarea responsabilităților de dezvoltare pentru a asigura că proiectul este finalizat într-un interval de timp necesar. În calitate de expert tehnic, arhitectul oferă adesea îndrumări și ia decizii cu privire la schimbările necesare în timpul procesului de proiectare și poate, de asemenea, să facă parte din dezvoltarea împreună cu echipa de profesioniști în domeniul tehnologiei informației.

Analiză

Alături de proiectare și dezvoltare, un arhitect analizează și analizează infrastructura tehnologică actuală și capacitatea sa de a sprijini obiectivele strategice ale unui angajator sau ale unui client. Aceasta include lucrul cu toate departamentele din cadrul unei organizații pentru a ajuta la îmbunătățirea proceselor de afaceri, sisteme de testare pentru a asigura funcționalitatea este satisfăcătoare și recomandă noi sisteme sau actualizări de produse.

Salariu

Biroul american de Statistică a Muncii așteaptă o creștere de 30% pentru acești profesioniști și pentru profesioniștii înruditori care direcționează și supraveghează sistemele informatice și funcționalitatea acestora. Creșterea este așteptată datorită progreselor tehnologice continue și necesității multor organizații de a rămâne competitivă cu tehnologia. În mai 2014, Indeed.com afișează un salariu mediu național de 101.000 de dolari pe an pentru această ocupație.