Codul de practician Descrierea postului

Dacă credeți în motto-ul "servire cu un zâmbet", un loc de muncă ca grefier al magazinului dvs. local poate fi potrivit pentru dumneavoastră. Pozițiile pot fi cu normă parțială sau cu normă întreagă, dar de obicei implică aceleași sarcini zilnice: Ajută clienții și contribuie la prezentarea acestora într-un mediu profesionist și curat pentru cumpărături.

Descrierea postului

În general, dacă obțineți un loc de muncă ca grefier, trebuie să vă așteptați să îi ajutați pe clienți, după cum este necesar. Acest lucru poate fi de ajutor la checkout, bagging alimente și săci de transport la mașinile clienților. În cazul în care un client întâmpină dificultăți în găsirea unui produs, rolul funcționarului este de a ajuta acel client să îl găsească, ceea ce înseamnă că va trebui să știți unde se află articolele și, dacă au fost mutate, unde este noua locație. Veți avea nevoie, de asemenea, să vă mențineți la curent cu privire la ceea ce se află în vânzare și, în cazul în care stocul se termină, atunci când va fi în stoc din nou.

Un birou de curtoazie ar putea de asemenea să aștepte să ajute rafturile de stoc atunci când sosesc obiectele, să creeze afișaje speciale și să țină paturile și rafturile ordonate. În consecință, locul de muncă necesită adesea ridicarea moderată până la greutăți, mutarea cazurilor de produse în culoar și luarea unor obiecte grele pentru vehiculele clienților.

Cerințe educaționale

Un funcționar de curtoazie este, în general, o poziție de intrare la nivel. Antrenamentul este oferit întotdeauna la locul de muncă și, de obicei, pe măsură ce lucrați. Pentru a lucra cu normă întreagă în calitate de grefier, ar trebui să aveți o diplomă de liceu sau o GED, însă aceasta nu este întotdeauna o cerință fermă din partea angajatorului. Elevii de liceu își pot lua de multe ori acest loc de muncă, dacă lucrează vara sau cu normă redusă în timpul anului școlar. Legile statului stabilesc cât de vechi trebuie să fie elevul - care poate avea vârsta de 14 sau 16 ani - precum și numărul de ore ce pot fi lucrate, în special în timpul unei săptămâni școlare.

Industrie

În 2018, grefierii sunt angajați în principal în magazinele de bacanie. Multe dintre deschiderile de locuri de muncă pentru grefierii sunt, în esență, aceleași cu posturile de posturi pentru baggerii sau posturile de bursier din urmă cu câțiva ani, deși cu un accent sporit în serviciul clienți.

Până în prezent, puține, dacă există, magazine de vânzare cu amănuntul sau magazine universale angajează angajați cu titlul de grefier. Cu toate acestea, aceste magazine angajează asociații de vânzări cu amănuntul și grefieri care au adesea aceleași roluri și responsabilități ca și grefierii, cu aceeași remunerație aproximativă.

Ani de experiență și salariu

Curții de gardă s-ar putea aștepta să câștige un salariu mediu orar de 11,46 dolari în 2016, potrivit Biroului Statistic al Muncii, ceea ce înseamnă că jumătate din grefierii au făcut sub această sumă și jumătate au făcut mai mult. Acest lucru se bazează pe un venit mediu median de 23.840 de dolari. Primele 10% dintre persoanele care au câștigat au câștigat mai mult de 19,11 USD pe oră în acel an, în timp ce cele mai bune 10% au câștigat mai puțin de 8,74 USD pe oră. Deoarece aceasta este de obicei o poziție la nivel de intrare, nu trebuie să vă așteptați ca rata de plată să crească semnificativ cu mai mulți ani de experiență. Cu toate acestea, postul ar putea conduce la poziții mai bine plătite în viitor, cum ar fi directorul asistent și funcțiile de manager.

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Este dificil să determinați dacă numărul de posturi de curtoazie va crește sau va scădea în următorii câțiva ani. Automatizarea sporită, cum ar fi autocontrolul și prevalența cumpărăturilor online, au avut un impact negativ asupra casierilor și asupra pozițiilor de vânzare cu amănuntul, în general. BLS se așteaptă ca cererea pentru aceste poziții să scadă sau să rămână stagnantă în următorii 10 ani. Cu toate acestea, deoarece magazinele continuă să răspundă cerințelor pieței și întrucât continuă să caute să atragă o populație în curs de îmbătrânire, ar putea exista o creștere a pozițiilor pentru grefierii pentru a oferi clienților o experiență de cumpărături mai personalizată și mai rapidă. Pe măsură ce magazinele oferă un serviciu de tip drive-thru sau un serviciu de preluare în combinație cu o aplicație care permite clienților să cumpere de pe smartphone-urile lor, aceste magazine vor avea probabil nevoie de birouri de curtoazie pentru a îndeplini aceste comenzi cu o mână de ajutor și un zâmbet.