Descrierea postului pentru fabricanții de matrițe

Producătorii de matrițe construiesc forme din formele existente pentru a fi folosite în turnarea obiectelor din metal, argilă sau tencuieli, potrivit OccupationalInfo. Ele sunt responsabile pentru producerea pieselor de precizie în multe domenii industriale. Acești profesioniști trebuie să dețină o gamă largă de competențe pentru a reuși în acest domeniu.

Atribuțiile

Producătorii de matrițe pregătesc matrițe pentru producție. Datoriile lor ar putea include studierea planurilor; determinarea operațiunilor necesare ale mașinii; și luând în considerare cerințele de finisare pentru o sarcină, în conformitate cu Tyco Electronics din Carolina de Nord. Ele folosesc de obicei mașini precum strunguri, mașini de frezat, mașini de rectificat și borduri de jig, conform Array Connector Corp. din Florida, producător de conectori electrici, militari și medicali. Producătorii de mucegai ar putea avea nevoie să știe cum să amestece materialele de modelare, cum ar fi pudra de tencuială și apa și piesele de topitură de metal utilizând o lanternă. De asemenea, aceștia ar putea să analizeze și să corecteze defectele complexe ale mucegaiului pentru a se asigura că mucegaiul va produce părți acceptabile.

Numeroși producători de mucegai folosesc astăzi proiectarea asistată de calculator și mașinile-unelte numerice controlate numeric pentru a-și îndeplini sarcinile. Producătorii de matrițe ar putea, de asemenea, să fie responsabili pentru dezasamblarea sculelor de turnare complexă pentru curățarea și reparația și efectuarea unor proceduri precum sudarea cu laser în lucrările lor de reparații.

Aptitudini

Producătorii de matrițe trebuie să poată inspecta produsele și să aleagă echipamentele de magazin corecte, dispozitivele de măsurare a preciziei și alte instrumente necesare pentru o activitate. De asemenea, aceștia ar trebui să poată identifica problemele în timpul unei sarcini și să creeze soluții. Producătorii de matrițe trebuie să aibă învățare activă, judecată, gestionarea timpului și abilități de organizare. Acești profesioniști trebuie să aibă în plus o dexteritate manuală puternică, viteza degetelor la încheietura mâinii și stabilitatea mâinii. Ei trebuie să fie exacți și capabili să citească și să interpreteze planurile, de asemenea. Producătorii de matrițe ar trebui, de asemenea, să aibă abilități matematice și de comunicare puternice, pe lângă faptul că sunt capabili de multitasking și lucrează cu o supraveghere minimă.

Mediu inconjurator

Producătorii de matrițe lucrează adesea în interior și folosesc frecvent mâinile pentru a manipula, a controla sau a simți obiecte sau unelte. Aceștia poartă, de obicei, îmbrăcăminte de protecție sau de siguranță și ar putea să-și petreacă mult timp în șezut sau în picioare. În plus, producătorii de mucegai fac adesea mișcări repetitive, își răsucesc sau își transformă corpurile în sarcini complete și lucrează într-un mediu cu niveluri de zgomot potențial distorsionante.

Educaţie

Producătorii de matrițe trebuie să aibă, de obicei, o diplomă de liceu sau GED. Angajatorii ar putea prefera un candidat la un loc de muncă care are cel puțin o diplomă de asociat în elaborarea de unelte sau un domeniu conex sau care a finalizat un program de ucenicie acreditat în mucegai. Angajatorii caută și persoane care au mulți ani de experiență în fabricarea de mucegaiuri sau în întreținerea mucegaiului.

perspectivă

Ocuparea mecanicilor, o categorie care include producătorii de mucegai, se preconizează că va scădea cu 5% în 2008 până în 2018, potrivit Departamentului Muncii al SUA, Biroul Statistic al Muncii. Acest lucru poate fi atribuit creșterii productivității acestor profesioniști prin introducerea unor tehnologii mai noi din industrie, precum și printr-o puternică concurență străină în fabricarea de bunuri. Producătorii de miezuri în 2010 au câștigat între 43.000 și 63.000 de dolari, potrivit Payscale.