Reprezentant financiar Descrierea postului

Având în vedere natura complicată a multor produse bancare și de investiții, oamenii au nevoie deseori de ajutor pentru a descifra detaliile produselor financiare.În calitate de reprezentant financiar, oamenii vă vor căuta să vă înțelegeți opțiunile și cursul pe care ar trebui să-l urmeze pentru a-și crește bogăția. Veți trece printr-o pregătire și o educație semnificativă pentru a câștiga responsabilitatea și privilegiul de a îndruma oamenii spre bogăție.

$config[code] not found

Reprezentant financiar Educație și formare

Majoritatea reprezentanților financiari finalizează o diplomă de licență în economie, contabilitate, finanțe sau afaceri înainte de a încerca să obțină o poziție la nivel de intrare în cadrul unei companii de servicii financiare. Câștigarea unui masterat de administrare a afacerilor vă ajută să obțineți o notificare suplimentară din partea angajatorilor și poate duce la o plată mai bună și la creșterea probabilității de promovare. Această ocupație tinde să implice o pregătire semnificativă în timp ce vă aflați la locul de muncă, inclusiv formare de vânzări, coaching în analiza valorilor mobiliare și alte sesiuni de învățare care se axează pe produsele și serviciile financiare ale companiei dvs. Reprezentanții financiari își perfecționează permanent cunoștințele pentru a fi informați cu privire la noile tendințe ale pieței.

Competențe, licențe și certificate

Reprezentanții financiari trebuie să dezvolte abilități matematice solide și să aibă un ochi ferme de detalii. Acest lucru vă ajută să înțelegeți cifrele din spatele serviciilor oferite de compania dvs. Deoarece clienții dvs. au încredere în dvs. să profitați din plin de banii lor, este important ca reprezentanții să comunice bine cu clienții lor și să explice detaliile în limbaj ușor de înțeles. Înainte de a începe cariera, trebuie să obțineți o licență de la Autoritatea de reglementare din industria financiară. Obținerea unei licențe de la FINRA implică promovarea unei serii de examene. Anumite tipuri de servicii și produse necesită obținerea unei licențe specifice înainte de a vă vinde.

Atribuțiile unui reprezentant financiar

În calitate de reprezentant financiar, analizați în mod constant condițiile de piață, tendințele și schimbările care vă afectează pe dvs. și pe clienții dvs. Datoriile dvs. includ, de asemenea, analiza situației financiare a clientului dvs., asigurându-vă că au cele mai bune informații pentru a lua decizii financiare bune. Reprezentanții financiari folosesc aceste informații pentru a vinde și convinge oamenii să accepte recomandările acestora. Produsele și serviciile comune vândute includ CoD-uri, împrumuturi, asigurări și valori mobiliare. De asemenea, vă puteți ajuta clienții să stabilească conturi de verificare și economii și conturi de pensionare pentru fondurile lor.

Mediul de lucru și Outlook

Mulți reprezentanți financiari lucrează mult timp pe computere pentru a ține pasul cu condițiile de piață în plină schimbare și cerințele angajatorilor și clienților lor. Mai mult de o treime din reprezentanți lucrează mai mult decât o săptămână de muncă tipică de 40 de ore. Potrivit Biroului american de Statistică a Muncii, între anii 2012 și 2022, angajarea reprezentanților financiari va crește cu 11%. Aceasta este aceeași rată de schimbare pentru ocuparea tuturor ocupațiilor ca întreg.