Ce face Adjudicatorul cu un handicap?

Mai mult de 2,8 milioane de persoane au depus cereri pentru prestații de invaliditate pentru securitate socială în 2012. Disponibil pentru cei care plătesc taxa de securitate socială asupra veniturilor lor, copiilor lor cu handicap sau soților supraviețuitori, prestațiile de invaliditate oferă venituri atunci când o tulburare fizică sau mentală face imposibilă munca. Persoanele cu dizabilități solicită adjudecătorii din agențiile de stat și birourile de poliție din domeniul administrației de securitate socială procesează cererile și determină eligibilitatea beneficiilor.

$config[code] not found

Responsabilități cheie

Sustenabilitatea persoanelor cu handicap afectează cazurile atribuite de la primirea cererilor la decizia de eligibilitate. După o examinare inițială, aceștia decid dacă solicitarea are nevoie de documente medicale, de angajare sau de educație suplimentară pentru a confirma prezența și amploarea unui handicap care împiedică candidatul să lucreze. Ei efectuează întâlniri pentru examinări, teste diagnostice și consultări cu profesioniștii din domeniul sănătății pentru a aduna informații, a solicita interviurile și a analiza potențialul de angajare. Dreptul la invaliditate solicită judecătorilor să decidă apoi dacă un solicitant îndeplinește cerințele de eligibilitate după ce a studiat și a evaluat aceste dovezi.

Taxe suplimentare

Elaborarea corespondenței detaliate și personalizate pentru a informa solicitanții cu privire la valoarea beneficiului sau la neeligibilitate revine adjudecătorului în materie de invaliditate. Închiderea unui caz include autorizarea plății pentru serviciile profesionale utilizate pentru evaluarea unei creanțe. Persoanele care solicită recunoașterea invalidității pot fi invitate să evalueze cazurile contestate, formatorii de mentor și să efectueze audituri de calitate.

calificări

Majoritatea statelor clasifică această poziție ca serviciu de serviciu public care necesită reședință de stat. Unele state, cum ar fi Pennsylvania, solicită solicitanților să facă un test; toate statele consideră o diplomă de licență drept educație minimă pentru a fi luate în considerare. Datorită complexității aspectelor juridice și procedurale ale postului, solicitanții intră ca stagiari și se deplasează până la 12 săptămâni de formare intensivă urmată de o perioadă de probă. Trebuie să fiți dispus să vă petreceți o mare parte a zilei pe telefon.

Atribute și abilități

Competențele de comunicare, atât pe cale orală cât și în scris, sunt importante în soluționarea cererilor, precum și abilitatea de a utiliza o varietate de aplicații informatice. Persoanele cu dizabilități solicită adjudecătorii să aibă o aptitudine pentru a învăța terminologia și condițiile medicale, precum și procedurile și regulamentele de interpretare. Ei lucrează bine sub presiune și pot jongla cazurile în diferite etape ale revizuirii simultan. Solicitanții fluent în limbile spaniolă și engleză sunt din ce în ce mai necesari.