Descrierea postului pentru personalul asistat de viață

Termenul "personal asistat de viață" se referă la o serie de posturi dedicate asistenței de zi cu zi pentru persoanele în vârstă, cu handicap sau alte clientele cu nevoi speciale, atât în ​​instituții, cât și în case particulare.

responsabilităţi

Responsabilitățile personalului asistat variază în funcție de poziție, precum și de tipul și dimensiunea instalației. Asistenții medicali, terapeuții, ordonanții și asistenții realizează o gamă largă de servicii de sănătate, menaj și gălăgie, iar alți lucrători oferă servicii administrative, custodie / întreținere și servicii de alimentație.

$config[code] not found

cerinţe

Cerințele pentru personalul asistat variază în funcție de tipul și tipul de poziție. Asistentele necesită educație formală și certificare, iar terapeuții pot solicita licențiere, în funcție de jurisdicție. Alte poziții pot necesita verificări de fond sau instruire minimă.

Alte cereri

În plus față de cerințele oficiale ale locului de muncă, personalul asistat de viață trebuie, de asemenea, să poată face față expunerii la fluidele corporale ale clienților, bolilor și deceselor. Deoarece sunt în mod obișnuit în locuințe private, personalul asistat trebuie să poată menține confidențialitatea clienților.

Perspective de locuri de muncă

Datorită creșterii numărului de persoane vârstnice, este de așteptat ca locurile de muncă legate de viața asistată să crească. Asistenții personali și de îngrijire la domiciliu, de exemplu, vor vedea o creștere a numărului de angajați cu 46% între 2008 și 2018.

Compensare

Compensația pentru personalul asistat variază în funcție de tipul locului, experiența, locația, angajatorul. Potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA, salariul mediu pe oră pentru asistenții personali și de îngrijire la domiciliu în 2008 a fost de 9,22 USD. Pentru asistentele medicale înregistrate, salariul mediu pe 2008 a fost de 62.450 de dolari.

2016 Informații salariale pentru Home Health Aides

Ajutoarele de sănătate de la domiciliu au obținut un salariu mediu anual de 22.600 de dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. În partea inferioară, asistenții de sănătate la domiciliu au câștigat un salariu de 25,8%, de 19.890 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 25.760 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 911.500 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca asistenți pentru sănătate la domiciliu.