Descrierea postului managerului de teren

Un manager de teren, denumit și manager de servicii de teren, este un profesionist care supraveghează și evaluează angajații care călătoresc pe site-urile clienților. Acești profesioniști supraveghează de obicei un grup de angajați dintr-un anumit teritoriu pentru a se asigura că își îndeplinesc responsabilitățile zilnice.

Educaţie

$config[code] not found Fuse / Fuse / Getty Images

Cerințele educaționale pot varia în funcție de tipul de activitate pe teren realizată. Dacă serviciile sunt de natură tehnică, este necesară o diplomă de licență într-o disciplină tehnică. Angajatorii care angajează managerii de teren care supraveghează personalul non-tehnic pot solicita doar o diplomă de licență într-o disciplină de management de afaceri.

administrare

AndreyPopov / iStock / Getty Images

Acești profesioniști angajează, antrenează și motivează reprezentanții în domeniu. Aceasta include atribuirea de teritorii și orare personalului, precum și asigurarea faptului că personalul este dotat cu bunuri și echipamente adecvate pentru furnizarea serviciilor necesare în cadrul teritoriilor lor atribuite.

Evaluare

Monkey Business Imagini Ltd / Monkey Business / Getty Images

Un manager de teren evaluează personalul de teren folosind date statistice de la clienți, precum și călătorind pe site-urile clienților pentru a evalua angajații în timp ce lucrează.

Călătorie

Catherine Yeulet / iStock / Getty Images

Spre deosebire de personalul pe care managerul de teren îl supraveghează, majoritatea lucrărilor managerului se desfășoară într-un birou. Acești profesioniști călătoresc cu angajații sau vizitează site-urile clienților lunar sau trimestrial.

Salariu

shironosov / iStock / Getty Images

Începând cu luna iulie 2010, Indeed.com a inclus un salariu mediu național de 70.000 de dolari pe an pentru un manager de teren.