Descrierea postului asistentului escrow

Investorwords.com definește escrow ca "documente, bunuri imobiliare, bani sau titluri de valoare depuse la o terță parte neutră (agentul escrow) care urmează să fie livrate după îndeplinirea anumitor condiții, așa cum este stabilit într-un acord scris." Majoritatea oamenilor se confruntă cu escrow atunci când cumpără sau vinde o casă. Asistentul escrow funcționează pentru ca un agent de escrow să gestioneze detalii și să susțină procesul de escrow.

$config[code] not found

Sarcinile de serviciu

Un asistent de escrow își petrece majoritatea lucrărilor de zi cu zi, cum ar fi întreținerea dosarelor, crearea corespondenței și organizarea documentelor care au legătură cu deschiderea, întreținerea și închiderea conturilor escrow. Deși slujba este predominant administrativă, ea ar putea interacționa în plus direct cu clienții, astfel încât să poată oferi sfaturi cu privire la procesul escrow în sine.

Competențe

Ca și în cazul majorității funcțiilor administrative, un asistent escrow trebuie să dețină o orientare puternică în echipă, o concentrare accentuată a sarcinilor, un ritm flexibil al muncii și un ochi puternic pentru detalii. Ar trebui, de asemenea, să respecte procesele, regulile și procedurile, deoarece munca escrow este complexă și reglementată. Erori pot fi costisitoare, astfel încât ea ar trebui să lucreze prin sarcini într-o manieră ordonată și concentrată și trebuie să-și verifice munca. În plus, un asistent de escrow trebuie să dețină o orientare de serviciu, deoarece este adesea persoana care oferă îndrumare clienților. Ea trebuie să asculte cu atenție și să gândească critic când răspunde la întrebări și rezolvă probleme. Confidențialitatea este, de asemenea, importantă într-un asistent de escrow, deoarece persoana va păstra fișiere care au informații private, sensibile.

Mediu de lucru

Un asistent de escrow lucrează într-un mediu de birou de afaceri. În funcție de agentul escrow, împrejurimile pot fi casual sau formal. Asistentul lucrează îndelung pe computer și își petrece mult timp pe sarcini greoaie și repetitive. Acest lucru poate fi finalizat de obicei într-o săptămână de lucru de 40 de ore; totuși, pot fi necesare ore suplimentare pentru a respecta termenele limită care se apropie.

cerinţe

Angajatorii favorizează asistenții escrow care au o diplomă de asociat sau de licență în domenii cum ar fi afaceri sau asistență juridică; cu toate acestea, solicitanții care dețin numai o diplomă de liceu pot găsi de obicei o muncă în acest domeniu. Experiența în domeniul imobiliar, drept sau bancar îi face pe solicitanți mai atractive pentru angajarea managerilor.

A plati

Potrivit lui Indeed.com, suma de 36.000 de dolari a fost salariul mediu al unui asistent escrow din aprilie 2010. În funcție de angajator, această slujbă ar putea plăti pe oră sau prin salariu. Bonusurile de plată a bonusurilor, bazate pe succesul general al agenției escrow, sunt de obicei disponibile în această industrie.

Perspective

Biroul american de Statistică a Muncii așteaptă o creștere medie a locurilor de muncă în sectorul administrativ / secretariat între 2008 și 2018. Cu toate acestea, creșterea în cadrul industriei de garanție poate fi limitată, deoarece domeniul se bazează pe o piață vibrantă a imobiliară. Când se înregistrează o încetinire a activității imobiliare, sunt necesare mai puțini agenți escrow și asistenți escrow.

2016 Informații salariale pentru secretari și asistenți administrativi

Secretarii și asistenții administrativi au obținut un salariu mediu anual de 38.730 dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. În partea inferioară, secretarii și asistenții administrativi au câștigat un salariu de 25 de percentile de 30.500 de dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 48.680 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 3,990,400 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca secretari și asistenți administrativi.