Operațiuni Administrator Descrierea postului

Administratorii de operațiuni planifică și direcționează operațiunile diferitelor organizații, inclusiv întreprinderi, entități guvernamentale și instituții filantropice. Ei formulază politici, monitorizează operațiunile zilnice și planifică utilizarea resurselor umane și a materialelor.

Sarcini

Un administrator de operațiuni sprijină activitățile corporative în procesele de contabilitate, de marketing sau de raportare financiară, în funcție de nevoile afacerii.De asemenea, administratorul coordonează activitatea și activitățile personalului, monitorizează și controlează resursele și comunică cu superiorii, colegii sau subordonații, potrivit O * Net OnLine.

$config[code] not found

Abilități calitative, instrumente și tehnologii

Potrivit O * Net OnLine, un administrator de operațiuni trebuie să posede abilități bune de comunicare, împreună cu abilitatea de a conduce mai multe echipe în diverse unități de afaceri. Administratorul poate utiliza software contabil sau software de planificare a resurselor întreprinderii, cum ar fi SAP sau Deacom ERP.

Gradul de cerințe și compensații

Angajatorii solicită ca candidații să aibă o diplomă de licență în managementul afacerilor pentru a se califica pentru funcții de administrator de operațiuni. Solicitanții cu diplomă de asociat ar putea beneficia dacă au o experiență practică semnificativă. Indeed.com arată că administratorii de operațiuni au câștigat salariul mediu anual de 69.000 de dolari începând cu 2010.