Wireline Operator Descrierea postului

Un operator de telefonie fixă ​​funcționează pentru o companie petrolieră, gaze sau minieră. Operatorul lucrează sub supravegherea unui profesionist senior și se ocupă de echipamente sau mașini pentru a mări fluxurile materiale în operațiunile de explorare a petrolului sau minier.

Specificații de locuri de muncă

Operatorul de cabluri asistă la instalarea și înlăturarea echipamentelor prin cablu, îi ajută pe membrii echipajelor de telefonie în timpul operațiunilor și ajută la formarea de șuruburi de scule. Operatorul verifică, de asemenea, vehicule, dispozitive și echipamente mecanizate, repară și întreține mașini și comunică cu colegii și superiorii.

$config[code] not found

Set de îndemânare și instrumente

Deoarece majoritatea operatorilor de cablu execută sarcini fizice și folosesc dispozitive mecanice, orientarea detaliilor și dexteritatea manuală sunt active în această ocupație, potrivit O * NET OnLine. Pentru a îndeplini cu ușurință sarcinile cerute, un operator de fir utilizează adesea echipament de ridicare, cabluri filetate, linii hidraulice și dispozitive de control al presiunii.

Gradul cerințelor și câștigurile

Companiile preferă solicitanții de locuri de muncă cu o diplomă de liceu și experiență practică pentru a umple un post vacant operator de rețea. Persoanele care au o diplomă de asociat într-un domeniu tehnic pot, de asemenea, să se califice. Indeed.com arată că operatorii de telefonie fixă ​​au câștigat salariul mediu anual de 39.000 dolari, începând din 2014.