Descrierea postului pentru un tehnician de baze de date

Un tehnician de baze de date, denumit și analist al bazei de date, manipulează datele pentru a elabora rapoarte și a solicitat informații dintr-o bază de date utilizând instrumente de programare.

Educaţie

În cele mai multe cazuri, angajatorii au nevoie de cel puțin o diplomă de licență în sistemele informatice de management sau o disciplină conexă. Angajatorii sunt dispuși să treacă cu vederea cerințele de diplomă dacă un candidat are o vastă experiență în bazele de date și instrumentele de dezvoltare utilizate în această funcție.

$config[code] not found

responsabilităţi

Manipularea datelor pentru elaborarea rapoartelor și a informațiilor solicitate implică utilizarea limbajelor de programare și a software-ului pentru a permite bazelor de date să compileze datele solicitate.

Responsabilități suplimentare

Colaborând îndeaproape cu dezvoltatorii și administratorii, acești profesioniști asistă la testarea și depanarea bazelor de date pentru a asigura funcționalitatea și securitatea corespunzătoare.

Outlook de lucru

Biroul de Statistică a Muncii se așteaptă la o creștere de 20% între 2008 și 2018 pentru aceste ocupații. Creșterea este așteptată deoarece organizațiile continuă să integreze tehnologii mai sofisticate.

Salariu mediu

Indeed.com afișează un salariu mediu de 71.000 de dolari pe an pentru aceste ocupații și pentru ocupațiile conexe în ianuarie 2010.

2016 Informații salariale pentru analistii sistemelor informatice

Analiștii sistemelor informatice au obținut un salariu mediu anual de 87.220 dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. În partea inferioară, analiștii de sisteme informatice au câștigat un salariu de 25 de procente, de 67.460 de dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 111.040 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 600.500 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca analisti de sisteme informatice.