Exemplu Descrierea postului pentru o poziție a directorului de program

Un program de director este un profesionist de management găsit în sectorul de locuri de muncă non-profit. Ea supraveghează unul sau mai multe programe care sunt administrate de organizația sa, gestionând toate aspectele financiare și umane. Longevitatea rolului ei și a programului pe care îl supraveghează depinde în mod obișnuit de furnizarea de fonduri publice sau private.

Responsabilitatile locului de munca

Un director de programe colaborează cu directorul executiv al unei organizații pentru a crea programe de administrat. El dezvoltă și implementează toate liniile directoare și politicile în scopul asigurării respectării tuturor reglementărilor guvernamentale, precum și menținerii alinierii la misiunea organizației sale. El monitorizează eficacitatea programului său, făcând ajustări după cum este necesar. Respectarea atribuțiilor privind resursele umane, cum ar fi recrutarea și formarea angajaților, intră, de asemenea, în lista de responsabilități a directorului de programe.

Deoarece rolul directorului de program și al personalului său depind de un buget finanțat integral, acesta lucrează în tandem cu responsabilul pentru dezvoltare al organizației sale pentru a asigura fonduri, donații și granturi pentru a răspunde cerințelor bugetare ale departamentului său. În plus, el servește ca o parte a programelor sale către comunitatea externă. Ca atare, participă la evenimente comunitare într-un efort de a construi și menține relații pozitive.

Posibilități de angajare

Lucrul în sectorul nonprofit poate fi dificil pentru mulți oameni. Orele lungi, mediile neplăcute și salariile sub media sunt câteva dintre motivele pentru care multe organizații nu au suficient personal. Persoanele angajate să găsească locuri de muncă în acest domeniu vor găsi postări de locuri de muncă atât în ​​anunțurile de ziare, cât și pe forumurile de locuri de muncă online. În plus, firmele de personal care se concentrează în mod special pe plasarea de profesioniști în cadrul sectorului nonprofit și al serviciilor sociale pot fi găsite pe majoritatea piețelor majore de locuri de muncă.

Cerințe calitative

Multe organizații nonprofit au bugete foarte limitate. Ca urmare, angajații sunt, în general, obligați să facă mai multă muncă cu mai puține resurse. Directorii de programe de succes trebuie să fie bine organizați și abilitați să îndeplinească simultan multe sarcini. Ea trebuie, de asemenea, să poată comunica eficient cu oamenii de toate demografiile.

Se va cere, de asemenea, cunoașterea tuturor legilor și regulamentelor locale, federale și federale care guvernează aria de interes a programului. Deoarece multe programe depind de fonduri publice sau private, directorul programului trebuie să fie meticulos în toate notele și documentația. Este extrem de important să păstreze o pasiune pentru ceea ce face. Multe programe de servicii sociale sunt îndreptate către cele deservite. Este posibil ca directorul de program să fie obligat să interacționeze cu persoane aflate în situații de criză și în situații neplăcute. Acest lucru ar putea avea un impact asupra psihicului ei.

Cerințe educaționale

În timp ce un grad de patru ani nu este obligat să devină director de program, mulți angajatori preferă candidații care au obținut o diplomă de la o universitate acreditată. Domeniile tipice de studiu includ sociologia, administrația publică și dezvoltarea organizațională. În mod obișnuit, candidații trebuie să dețină un minim de cinci ani de experiență în gestionarea unui program de dimensiuni și date demografice similare. În plus, experiența de management va fi necesară dacă rolul supraveghează performanța celorlalți.

Compensarea medie

Analiza Profesioniștilor de Compensare Certified, realizată de Salary.com, constată că directorul mediu al programului care lucrează în Statele Unite, în 2009, câștigă un salariu de 68.651 dolari pe an.