Descrierea postului de personal tehnic

Profesioniștii profesioniști îmbunătățesc sistemele de operare și infrastructura companiei. Ei revizuiesc procesele interne, mecanismele și procedurile, eficiența sistemului de testare în mod regulat și oferă lucrări de întreținere de rutină pentru a răspunde cerințelor afacerii.

Activitati de munca

Un analist tehnic instalează și actualizează software-ul într-un mediu al clientului, oferă îndrumări cu privire la funcționalitatea aplicațiilor și asigură că opțiunile de software răspund solicitărilor clienților. De asemenea, analistul ia decizii, rezolvă probleme complexe și măsoară datele de operare pentru a asigura conformitatea cu standardele de siguranță ale sistemului.

$config[code] not found

Abilități și instrumente

Un analist tehnic trebuie să aibă o viziune bună, o analiză și o atitudine de programare și o abilitate eficientă de comunicare, potrivit O-Net OnLine. Pentru a îndeplini cu succes sarcinile necesare, un analist tehnic folosește deseori computerele mainframe, software-ul de gestionare a configurației și software-ul de dezvoltare a platformei Web, cum ar fi HyperText Markup Language sau HTML.

Calificări și plăți pentru locurile de muncă

Companiile preferă candidații cu diplomă de licență în informatică sau sisteme informatice pentru a ocupa posturile vacante ale analistului tehnic. Un analist tehnic a câștigat un salariu mediu anual de 80.000 de dolari începând cu anul 2010, potrivit portalului de resurse pentru carieră.