Descrierea postului editorului executiv

Editorii executivi sunt persoanele care supraveghează conținutul editorial al unui ziar, al unei reviste sau al altui tip de publicație. Într-un ziar, editorul executiv este liderul știrilor. În lumea corporativă, un editor executiv coordonează de obicei publicarea unei cărți. Pentru cei care lucrează în această funcție, este obligatorie o diplomă de licență în jurnalism sau comunicare și o experiență editorială semnificativă. Mulți încep ca reporteri și sunt promovați editori de nivel mediu. Pentru ziarele mai mari, editorul executiv își asumă un rol similar unui editor (persoana care coordonează toate aspectele producției publicației).

$config[code] not found

Gestionarea oamenilor

Redactorii executivi trebuie să prezinte capacitatea de a gestiona eficient subordonații și editorii asistenți. În funcție de dimensiunea publicației, editorul executiv trebuie să se asigure că conținutul publicației este în conformitate cu misiunea sa. Acest lucru se face prin coordonarea cu editorii asistent, care iau aceste informații înapoi la subordonații lor. În plus, editorul executiv aprobă angajarea membrilor personalului de presă, efectuează evaluări de comportament și este un disciplinar al redacției.

Probleme de flexibilitate

În ziarele mai mici, editorul executiv ar putea prelua mai mult decât un rol de conducere. Fundalul ei în raportare, editare și paginare ar putea intra în joc dacă alți membri ai personalului sunt bolnavi sau în vacanță. Efectele survenite de recesiune pot constata că ziarele își reduc personalul sau pun în aplicare o înghețare a angajărilor. Nu este neobișnuit să vezi un editor care să intre și să-și asume mai multe funcții în cadrul redacției.

Relatii publice

În special în industria ziarelor, editorul executiv este persoana care reprezintă publicația în sectorul public. De exemplu, împreună cu editorul, editorul executiv este membru al camerei de comerț local sau al altor organizații comunitare. Reprezentarea ziarului permite editorului și editorului să stabilească un raport cu localnicii. De asemenea, editorul executiv este comentatorul pe probleme, mai ales când vine vorba de controverse. Deoarece toate deciziile editoriale sunt luate de editor, este rolul său de a apăra poziția ziarului.

Master de sarcini

Editorul executiv trebuie să poată gestiona sarcinile de planificare, planificare și bugetare. Planificarea include desfășurarea de întâlniri și coordonarea bugetelor (lista de povestiri și fotografii care vor apărea în publicație). Întâlnirile privind termenele de publicare se încadrează în programare. În plus, editorii executivi sunt chemați să lucreze cu alte departamente, cum ar fi publicitatea, producția și IT, pentru a se asigura că termenele sunt îndeplinite. În cele din urmă, păstrarea cheltuielilor departamentului (de exemplu, salariile și proviziile de personal) la o anumită sumă reprezintă necesități de bugetare.

Cunoașterea legii

Liderul de știri trebuie să aibă o înțelegere fermă a legii comunicării și a stilului Associated Press. De multe ori, editorul executiv este finalul tuturor poveștilor care apar în publicație. Ea are, de asemenea, puterea de a stabili un ghid de stil in-house. Redactorii executivi supraveghează de asemenea producția paginii editoriale într-un ziar. Editorul trebuie să se asigure că editorialele reflectă opinia personalului și că coloanele se aliniază cu cititorii comunității.