Descrierea postului de underwriter medical

Asistenții medicali lucrează pentru transportatorii de asigurări și agențiile de asigurări pentru a reduce la minimum pierderile financiare potențiale asociate cu oferirea de polițe de asigurare de sănătate sau de viață. Aproximativ 67 la suta din subscriptorii medicali care lucreaza in Statele Unite in 2008 au fost angajati de transportatorii de asigurari, potrivit Biroului de Statistica a Muncii din SUA.

Educație / formare

Angajatorii pot solicita ca solicitanții de locuri de muncă de asistență medicală să dețină o diplomă de licență într-o zonă cum ar fi finanțe și să aibă experiență anterioară în domeniul asigurărilor înainte de a extinde o ofertă de muncă. Angajații noi de subscriere pot primi formare la locul de muncă și își pot începe cariera ca asistentă sau asistentă. Asistenții medicali ar putea avea nevoie să participe la cursuri de educație continuă pentru a afla despre reglementările guvernamentale nou adoptate și legile fiscale. Asistenții medicali pot alege să urmeze o desemnare profesională oferită de Colegiul American în calitate de Înmatriculator Chartered Life sau ca Substrat de Sănătate înregistrată.

$config[code] not found

Conditii de lucru

Un asigurător medical își petrece majoritatea săptămânii de lucru, evaluând dosarele potențialilor deținători ai polițelor de asigurare. Asistenții medicali ar putea avea nevoie ocazional să călătorească pentru a participa la întâlniri sau seminarii ale companiei, dar în mod normal lucrează dintr-un birou regional sau din sediul angajatorului lor. Potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA, asigurătorii în general lucrează 40 de ore pe săptămână.

Contribuții zilnice

Un subscriptor medical examinează dosarele de solicitare pentru politicile de asigurări de sănătate și de viață și determină acoperirea eligibilității, ratele de primă și politicile de excludere pentru consumatori și întreprinderi. Asistenții medicali folosesc programe de calculator pentru a determina valoarea riscului financiar care ar putea apărea ca urmare a asigurării unui individ sau a unui grup de persoane. Asistenții medicali iau în considerare vârsta, profesia, starea actuală de sănătate a pacientului și istoricul medical anterior pentru a lua o decizie cu privire la posibilitatea de a subscrie sau nu o poliță de asigurare.

Oportunitati de avansare

Asistenții medicali care urmăresc oportunități de avansare în management sau în rol de supraveghetor în calitate de susținători senior pot beneficia de revenirea la școală și de a obține o diplomă de master, potrivit Biroului de Statistică al Muncii din SUA. În calitate de asigurător medical, experiența acumulată poate fi atribuită unor cazuri mai complexe, cum ar fi polițele de asigurare a grupului de subscriere sau de asigurare de viață pentru companiile mari.

Perspectiva carierei și salariul

Biroul american de Statistica a Muncii prezice ca subscriitorii de asigurari angajati in Statele Unite vor experimenta o scadere cu 4% a oportunitatilor de angajare din 2008 pana in 2018. Potrivit statisticilor din mai 2009 raportate de Biroul de Statistica al Muncii al SUA, venitul mediu anual al asigurarilor subscriptorii au fost egali cu 63.300 de dolari, iar salariul mediu pe oră câștigat de profesioniștii din această industrie a fost de 30.45 USD.