Descrierea postului unui specialist în protocol

În conformitate cu orientările procedurale și eticheta stabilite și acceptabile atunci când conducerea afacerilor guvernamentale sau militare este imperativă în stabilirea și menținerea unor relații internaționale puternice. Un specialist în protocol asigură că aceste coduri de comportament sunt recunoscute și respectate.

Sarcinile de serviciu

Planificarea și implementarea de evenimente și funcții pentru personalul de conducere care implică demnitari străini, diplomați și personalul militar străin este punctul central al locului de muncă. Asigurarea transportului și a cazării este frecvent necesară. Asigurarea de facilități speciale sunt prevăzute pentru vizitatori este necesar.

$config[code] not found

Cerințe de îndemânare

O înțelegere aprofundată a protocoalelor și principiilor care se aplică persoanelor din țări străine asortate este esențială. Exemple de abilități de planificare permit specialistului să facă aranjamente complexe care să răspundă nevoilor vizitatorilor. Abilitățile de comunicare prin cablu îi fac pe oaspeți să se simtă calzi și bineveniți.

Contextul preferat

O diplomă de master sau doctorat este de dorit, deși experiența vastă sau o combinație de experiență și educație sunt adesea acceptabile în locul unui grad avansat. Contextul în relațiile internaționale sau comunicațiile este un plus.

Informații salariale

Pe baza informațiilor furnizate pe site-ul de informații despre locurile de muncă și salariile SimplyHired.com, un specialist în protocol din Statele Unite, a câștigat un venit anual de 67.000 de dolari începând din 2014.