Descrierea postului de specialitate în exerciții

Specialiști în exerciții, cunoscuți și ca formatori de fitness sau instructori de fitness, antrenează indivizi și grupuri în regimuri de sănătate cardiovasculară, exerciții de formare de forță și tehnici comune de flexibilitate. Ei lucrează la cluburi de sănătate, hoteluri, săli de sport, spitale, studiouri de pilates și yoga, stațiuni de vacanță și în reședințele clienților. Specialiștii în exerciții fizice trebuie, de asemenea, să îndeplinească sarcini non-pregătitoare, cum ar fi vânzările și marketingul. O atenție a clienților, o condiționare fizică excelentă, abilități de predare și abilități de ascultare sunt trăsăturile cheie ale specialiștilor în exerciții fizice.

$config[code] not found

Atribuțiile

Specialiștii în exerciții evaluează nevoile noilor clienți, creează programe coregrafice pentru ei și își monitorizează progresul săptămânal. Acestea îi instruiesc pe indivizi și grupuri cum să execute eficient exercițiile cardiovasculare, să folosească în siguranță echipamente de înălțare a greutății și să ofere consultanță cu privire la problemele legate de nutriție și controlul greutății. Specialiștii în exerciții angajați de cluburile de sănătate mici și mari trebuie să îndeplinească, de asemenea, îndatoriri de vânzări, să lucreze la recepție, să efectueze tururi noi de clienți, să scrie materiale de marketing și să supravegheze colegii mai puțin experimentați.

Cerințe educaționale

Specialiștii în exerciții trebuie să aibă o diplomă de liceu sau o GED. Angajatorii doresc ca specialiștii în exerciții să dețină o diplomă de asociat sau de licență cu un specialist în kinetologie, care este studiul mișcării, al științei exercitării sau al educației fizice. Cursurile în nutriție de bază, CPR, tehnicile de exerciții și fitness de grup sunt benefice. Cerințele educaționale specifice variază în funcție de specialitatea exercițiului. De exemplu, 200 de ore de studiu sunt necesare pentru a deveni un instructor de yoga, potrivit Alianței Yoga.

Certificare

Un specialist în exerciții și un certificat de certificare a formatorilor de fitness este oferit de Academia de Educație Aplicată Personal. Solicitanții trebuie să aibă o diplomă de liceu sau echivalentul acesteia, trebuie să fi absolvit cu succes un curs de anatomie umană sau să dețină o certificare de formare personală a statutului activ și o identificare validă a fotografiei. Academia recomandă studii oficiale în următoarele domenii: anatomie, program de exerciții fizice, evaluarea sănătății și fitnessului, kinetoterapie și nutriție. De asemenea, este important să aveți o înțelegere de bază a terminologiei medicale.

Salariile anticipate

Biroul de Statistică a Muncii din SUA combină datele salariale pentru instructorii de fitness și instructorii de aerobic. Antrenorii de fitness au câștigat un salariu mediu pe oră de 17,38 $ și un salariu mediu anual de 36,150 $, începând cu luna mai 2011. Formatorii de fitness la nivel de admitere, sau cei mai mici 10% dintre salariați, au avut un salariu anual de 17.340 $. Cele mai mari 10% dintre salariați au avut salarii anuale de 65.180 dolari, potrivit Biroului.

perspectivă

Potrivit Biroului american de Statistică a Muncii, numărul estimat de locuri de muncă pentru formatori de fitness este estimat să crească cu 311,800, sau 24%, între 2010 și 2020. Această proiecție compară cu o rată medie de creștere de 14% în toate celelalte ocupații din SUA urmărite de Biroul. Baby boomers care doresc să rămână în formă și întreprinderile care promovează wellness angajat va alimenta cererea de specialiști în exerciții fizice.