Descrierea postului de participant public

Multe organizații și întreprinderi au spații publice, cum ar fi lobby-uri, toalete și holuri. Unii angajatori angajează însoțitorii din zona publică pentru a menține aceste zone curată și sigură. Însoțitorii din zona publică sunt un pic mai degrabă portariști, dar ei sunt, de asemenea, preocupați de serviciul pentru clienți. Responsabilitățile lor pot fi limitate doar la anumite părți ale unei organizații, nu la o întreagă unitate.

Datorii generale

Descrierea posturilor pentru însoțitorii din spațiul public arată că datoria primară pentru personalul din zona este păstrarea unuia sau mai multor spații publice într-o instalație curată și sigură. Astfel, pot fi responsabili pentru îndepărtarea pericolelor, prafului, aspirării, lustruirea, scrumierele și recipientele pentru gunoi, ștergerea suprafețelor și efectuarea altor activități de curățare în casă. În plus, însoțitorii din spațiul public pot saluta clienții, pot răspunde la întrebările clienților și pot relata nevoile clienților altor angajați sau supervizorului lor. Ele stochează resurse pentru zona publică în conformitate cu liniile directoare privind sănătatea și siguranța și participă la întâlnirile personalului, după cum este necesar.

$config[code] not found

Educație și experiență

Locurile de muncă însoțitoare din spațiul public sunt poziții de intrare. Ca atare, ele de obicei necesită doar o diplomă de liceu sau un echivalent. Unii angajatori vor angaja însoțitorii publici care nu au o diplomă dacă au o experiență de muncă relevantă. Majoritatea formării este la locul de muncă.

Aptitudini

Descrierea postului de la JC Resorts LLC indică faptul că însoțitorii din zona publică ar trebui să fie orientați spre detaliu, deoarece trebuie să fie capabili să identifice pericolele de siguranță și obiectele care trebuie curățate. Ei ar trebui să fie capabili să citească și să scrie engleză suficient de competent pentru a citi și a depozita agenți chimici și a conversa ușor cu oaspeții. Deoarece munca unui atelier public poate fi făcută singură, un angajat public trebuie să fie independent și confortabil, lucrând cu puțină supraveghere. Cu toate acestea, din același motiv, însoțitorii din spațiul public trebuie, de asemenea, să fie foarte demni de încredere.

Conditii de lucru

După cum arată JC Resorts LLC și HEI Hotels and Resorts, angajații zonei publice ar putea avea nevoie să lucreze atât în ​​interior, cât și în aer liber. În timp ce în interior, mediul este, de obicei, bine iluminat și aer condiționat. Cu toate acestea, însoțitorul public poate fi expus unor fumuri și substanțe periculoase, precum și agenților patogeni transmisi în sânge, în timp ce se curăță. Vremea de vreme poate provoca unele probleme pentru activitățile în aer liber. Participanții la zonele publice trebuie să ridice, să se îndoaie, să răsucească, să se alăture și să urce.

salarizare

Potrivit Simply Hired, angajații zonei publice câștigă un salariu mediu de aproximativ 36.000 dolari pe an. Acest salariu poate să nu includă beneficii cum ar fi asigurarea de sănătate sau vacanța.