Descrierea postului de analist medical

Analiștii sunt experți care observă informații și oferă recomandări pe baza analizei acestor informații. Domeniul medical este atât de divers, încât există o mare varietate de analiști medicali angajați. Trei exemple de analiști medicali sunt analiștii în domeniul îngrijirii costurilor, analiștii în domeniul politicilor medicale și analiștii în managementul medical.

Funcţie

Analistul medical pentru izolarea costurilor este responsabil pentru acordarea de consultanță personalului medical cu privire la reducerea costurilor medicale. Acești analiști sunt, de asemenea, responsabili pentru analizarea planurilor de rambursare a costurilor. La Highmark Inc, o companie de consultanță în domeniul asigurărilor de sănătate, analiștii în domeniul politicilor medicale sunt responsabili pentru dezvoltarea politicilor medicale pentru companiile de asigurări afiliate. Acești analiști sunt, de asemenea, responsabili pentru evaluarea politicilor actuale de asistență medicală pentru a determina dacă lucrează. Analistul de management medical comunică, de asemenea, cu medicii și cu alți profesioniști în domeniul sănătății, pentru a evalua modul în care managementul afacerilor poate fi îmbunătățit. În plus, aceștia sunt responsabili pentru studierea operațiunilor medicale, cum ar fi cererile de plată post, pentru a determina modul în care aceste operațiuni pot fi îmbunătățite.

$config[code] not found

Condiții

Analiștii medicali care au contact direct cu pacienții au riscul de a capta boli infecțioase dacă nu se respectă precauțiile de siguranță. Acești lucrători pot fi de asemenea în contact cu pacienții care nu sunt în măsură să plătească facturile medicale, ceea ce poate avea un impact emoțional asupra analistului medical. Unii analiști medicali trebuie să călătorească pentru a vizita alte facilități medicale.

Așteptări

Unele companii, cum ar fi ACS, preferă ca analistul medical pentru izolarea costurilor să dețină un fel de acreditare medicală, cum ar fi o licență de îngrijire medicală. De asemenea, se așteaptă ca analiștii lor medicali să aibă abilități de comunicare și abilități interpersonale. Highmark Inc. dorește ca analiștii săi să aibă experiență în industria asigurărilor medicale sau în industria dispozitivelor medicale. De asemenea, aceștia trebuie să aibă competențe informatice și abilități de cercetare clinică. Alte companii, cum ar fi Regence, doresc analiști medicali cu experiență atât în ​​industria medicală, cât și în procesarea reclamațiilor. Acești analiști medicali au nevoie de abilități matematice și abilități organizaționale. Toți acești analiști trebuie să aibă abilități analitice fantastice.

Perspective

Între 2008 și 2018, industria sănătății este așteptată să crească cu 22%, potrivit Biroului Statistic al Muncii. Analiștii medicali sunt necesari pentru a face față schimbărilor intervenite în instituțiile de asistență medicală, cum ar fi modificarea politicilor de asistență medicală generate de legislația în domeniul sănătății și schimbarea tehnicilor de gestionare cauzate de progresele tehnologice.

Exemplu de salarii

Câștigurile pentru analiștii medicali variază în funcție de companie. Începând cu anul 2010, unii analiști medicali (precum cei de la Arbor Rose) primesc 31.200 de dolari; în timp ce alții (cei de la Helen F. Dalton și Associates) primesc 50.000 de dolari. R și B Research Inc analiștii medicali sunt plătiți 200.000 de dolari.