Descrierea postului pentru un membru al consiliului

Membrii consiliului de administrație dețin funcții importante și iau decizii importante. Aceștia colaborează cu alți membri pentru a angaja președinți de companii, superintendenți ai districtului școlii și alți lideri de afaceri. Ei lucrează pentru spitale, școli, biserici și o gamă largă de alte organizații.

Elementele de bază

Membrii consiliului de administrație votează asupra problemelor și numesc oameni importanți în funcții în cadrul companiei lor. Ei lucrează la marketingul companiei, în strângerea de fonduri și în conștientizarea publicului. De asemenea, ei monitorizează cu atenție aspectele financiare, monitorizând în mod constant linia de jos a organizației.

$config[code] not found

Aptitudini

Membrii consiliului trebuie să poată funcționa bine ca o echipă. Acestea ar trebui să fie profesionale, organizate și foarte analitice. Membrii consiliului de administrație trebuie să aibă, în special, competențe de comunicare excelente

Educaţie

Cele mai multe companii solicită membrilor consiliului de administrație să aibă o diplomă de licență, împreună cu ani de experiență în industria lor. Ocazional, membrii consiliului sunt votați în funcții.

Mediu de lucru

Membrii consiliului de administrație lucrează în mod obișnuit în birouri mari, potrivite pentru directori executivi, precum și în săli mari de conferințe în care se organizează reuniuni de consiliu. Multe zile de lucru lungi, și în funcție de industrie, ar putea fi nevoiți să călătorească frecvent.

câștig

Membrii consiliului de administrație pentru marile corporații pot fi printre cei mai înalți câștigători ai națiunii, deoarece Biroul de Statistică a Muncii a estimat că directorii de top au câștigat un salariu mediu anual de 91.570 dolari în mai 2008.

2016 Informații salariale pentru directorii de top

Directorii executivi au obținut un salariu mediu anual de 109.140 dolari SUA în 2016, potrivit Biroului de Statistică al Muncii din SUA. La nivel scăzut, directorii de top au câștigat un salariu de 25 de procente, de 70.800 de dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 165.620 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, în SUA au fost angajați 2.572.000 de persoane în calitate de directori executivi.