Atribuțiile asistentilor de birou

Asistenții de birou lucrează într-o varietate de locuri de muncă din multe industrii diferite. Locul de muncă efectiv variază, în funcție de locul în care persoana lucrează și sarcinile necesare în acest birou. Asistentul de birou joacă un rol de sprijin în asigurarea faptului că activitățile zilnice ale unui birou se desfășoară fără probleme. Aceasta include gestionarea unui set divers de sarcini pe parcursul fiecărei zile și supravegherea programării șefului. Potrivit Biroului Statistic al Muncii, salariul mediu al unui asistent de birou a fost de 35.330 dolari în 2012.

$config[code] not found

Actul zilnic de jonglare

Viața zilnică de lucru a unui asistent de birou include concentrarea pe o varietate de sarcini pe tot parcursul zilei. Aceasta include salutarea altor persoane la telefon sau la persoană, revizuirea comunicării prin e-mail sau a memoriei și gestionarea bazelor de date interne. În timp ce asistentul de birou salută apelanții, poate lua mesaje pentru membrii personalului indisponibil. Pe măsură ce alții creează documente, asistentul de birou îi corectează pentru a se asigura că sunt profesioniști și exacți. Schimbările la bazele de date interne, cum ar fi informațiile de contact ale clienților, sunt trimise asistentului de birou, care apoi actualizează baza de date. Când stocurile de aprovizionare scad, asistentul de birou comandă consumabile suplimentare. Atunci când echipamentele de birou trebuie să fie reparate sau întreținute, ea contactează compania de reparații. Uneori, responsabilitățile ei o iau în afara biroului pentru a rula comisioane legate de muncă, cum ar fi pachete de transport maritim sau recepționarea băuturilor răcoritoare.

Paznicul sefului

În multe birouri, asistentul de birou lucrează pentru un anumit manager și acționează ca o legătură între angajați și persoana respectivă. Colegii contactează direct asistentul de birou atunci când au nevoie de informații de la managerul respectiv. În multe cazuri, el poate răspunde la aceste solicitări fără a-și întrerupe managerul. Asistentul de birou menține programul managerului său, îi amintește de numirile viitoare și reprogramează atunci când apar conflicte.

Calități pentru succes

Asistenții de birou folosesc o varietate de competențe în rolul lor. Ei lucrează cu o varietate de oameni și personalități, astfel încât au nevoie de excelente abilități interpersonale. Abilitățile de comunicare scrisă și verbală le permit să elimine neînțelegerile, fie că vorbesc cu alții, fie că trimit mesaje e-mail sau memorii. Abilitățile organizaționale, împreună cu abilitatea de a prioritiza, permit asistentului de birou să gestioneze diversitatea sarcinilor necesare în fiecare zi. În plus, flexibilitatea permite asistentului de birou să se adapteze la prioritățile în schimbare.

Formare și fundal

Formarea minimă necesară pentru un asistent de birou este o diplomă de liceu. O diplomă de asociat în afaceri adaugă totuși un avantaj competitiv pe piața muncii. Majoritatea companiilor au nevoie de asistenți de birou pentru a avea abilități de calculator, cum ar fi competența în programele de birou Microsoft, familiaritatea cu software-ul de e-mail și experiența cu programele de baze de date. Aceste abilități pot fi învățate prin cursuri de formare la un colegiu comunitar sau prin experiență cu software-ul.

2016 Informații salariale pentru secretari și asistenți administrativi

Secretarii și asistenții administrativi au obținut un salariu mediu anual de 38.730 dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. În partea inferioară, secretarii și asistenții administrativi au câștigat un salariu de 25 de percentile de 30.500 de dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 48.680 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 3,990,400 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca secretari și asistenți administrativi.