Descrierea postului ocupational

"Spitalistul" este un termen general folosit pentru a descrie rolul unui medic, asistent medical sau asistent medical care își petrece cea mai mare parte a zilei într-un spital. Serviciile medicale de internat au prosperat în Statele Unite de la jumătatea anilor 1990, creând o cerere mai mare pentru profesioniștii de top medical care lucrează preponderent în îngrijirea pacienților pe bază de spitale.

Management clinic

Un rol primordial al unui spitalist este managementul clinic. Principalul motiv pentru alegerea unei cariere spitalicești este să se concentreze în întregime pe furnizarea de asistență medicală de cea mai bună calitate pentru pacienții care necesită tratament pe termen lung. În loc să se ocupe cu un număr mai mare de pacienți cu nevoi preponderente sau minore într-un birou, un spitalist lucrează, de obicei, pe un număr mai mic de cazuri în care pacienții au nevoi mai avansate.

$config[code] not found

Educație și consiliere

Un alt obiectiv al spitalistului este de a gestiona îngrijirea spitalicesc cu accent pe prevenirea in-și-out, tratamentul în curs de desfășurare pentru pacienți. Spitalistul are un rol educațional și consultativ, asigurând în același timp îngrijiri și tratament în spital. Prin educarea pacienților cu privire la asistența medicală sigură, după admitere, veți reduce la minim riscurile de admitere perpendiculară. Spitalistii se refera de obicei la pacientii cu alti practicieni pentru ingrijirea preventiva si intretinerea continua dupa ce parasesc spitalul.

Mediu de lucru

Cerințele timpului și energiei unui spitalist sunt extreme. Potrivit site-ului Colegiului American de Medici, în esență, vă angajați să gestionați nevoile pacientului 24 de ore pe zi, șapte zile pe săptămână și 365 de zile pe an. De obicei, lucrați în timpul zilei cu șapte zile și 12 ore de schimbări. În unele spitale, rotiți schimbările de seară cu alți spitaliști. În mod alternativ, alți angajați ai spitalelor pot acoperi schimburile de seară și peste noapte și pot apela la spitalist doar în cazuri de urgență.

Cerințe de bază

Un spitalist trebuie să îndeplinească toate aceleași calificări medicale pentru poziția sa generală sau specializată ca medic, chirurg, asistent sau asistent medical. Un medic, de exemplu, trebuie să completeze o diplomă medicală, iar o asistentă medicală trebuie să completeze o diplomă sau o diplomă de îngrijire și să treacă examenul național de licențiere. În timp ce vă completați diploma, ați face stagii și cursuri de rezidență postuniversitară într-un cadru spitalicesc. În plus, un spitalist trebuie să aibă o dorință puternică de a oferi tratament pacienților care se confruntă cu afecțiuni cronice sau critice. De asemenea, trebuie să aibă o bună echipă de lucru și abilități de comunicare pentru a colabora cu ceilalți angajați ai spitalelor.

2016 Informații salariale pentru medici și chirurgi

Medicii si chirurgii au obtinut un salariu mediu anual de 204.950 dolari in 2016, potrivit Biroului de Statistica a Muncii din SUA. La limita inferioara, medicii si chirurgii au obtinut un salariu de 25 de percentile de 131.980 dolari, adica 75% au castigat mai mult decat aceasta suma. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 261 170 de euro, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, în SUA au fost angajați 713.800 de persoane ca medici și chirurgi.