Salariul unui dietetician înregistrat cu un masterat Vs. Unul cu diplomă de licență

Persoana obișnuită merge prin magazinul de produse alimentare și vede cina. Un dietetician înregistrat vede date: că bucățile de carne au "X" grame de proteine; că această cereală este o sursă de energie sănătoasă; că acest iaurt are 50% prea mult zahăr adăugat. Dietiții înregistrați, numiți uneori RD sau RDN (nutriționiști dieteticieni înregistrați) pe scurt, sunt experți cu privire la alimente și efectele lor asupra organismului. Este un subiect complicat, astfel încât toate RD trebuie să completeze formarea formală. Te gândești să lucrezi în acest domeniu? Obținerea unui masterat este opțională, dar o diplomă de master ar trebui să mărească potențialul dvs. de câștig.

$config[code] not found

Descrierea postului

Dietiții în exerciții consiliate sfătuiesc oamenii despre opțiunile alimentare și problemele legate de nutriție. Atunci când un RD se întâlnește cu un client, ea ar putea începe prin evaluarea aportului alimentar actual al clientului și a nevoilor generale de sănătate. RD poate apoi să facă recomandări și chiar să proiecteze planuri de masă care să îi ajute pe client să-și atingă obiectivele de sănătate și greutate. Un client poate vedea un dietetician înregistrat atunci când este diagnosticat pentru prima oară cu o afecțiune care are o componentă nutrițională, cum ar fi diabetul sau dacă dorește să piardă în greutate sau trebuie să facă o schimbare drastică a dietei sale din alt motiv.

Acești profesioniști lucrează, de asemenea, pentru organizații precum spitale, case de îngrijire medicală și școli, consultanță privind designul meniurilor și alegerile alimentare pentru a se asigura că ofertele răspund nevoilor populației. Unele RD-uri efectuează și activități de educație. Aceștia pot vizita școli, centre comunitare și companii private pentru a preda grupuri despre o nutriție adecvată.

Cerințe educaționale

Academia de Nutriție și Dietetică stabilește cerințele educaționale pentru a deveni un RD. O diplomă de licență este prima cerință. Gradul trebuie să includă cursul de lucru aprobat de Consiliul de Acreditare pentru Educație în Nutriție și Dietetică (ACEND) al Academiei. Următorul pas este să finalizați un program de practică, care este, în esență, un stagiu intensiv la o instituție de îngrijire a sănătății, la o agenție comunitară sau la o companie de servicii alimentare. În sfârșit, un nou dietetician trebuie să treacă un examen administrat de Comisia pentru înregistrarea dietetică (CDR).

Având o diplomă de masterat nu este o cerință de a deveni un dietetician înregistrat, dar mulți oameni optează pentru a lua acest pas oricum.

Industrie

Dietiții cu experiență lucrează în toate tipurile de setări. Deoarece sunt adesea angajați în spitale, școli și agenții guvernamentale, aceste locuri de muncă sunt disponibile în toate zonele geografice. RD lucrează în general ore de lucru standard, deși cei care sunt angajați în spitale pot să lucreze weekend sau ore de vacanță pentru a supraveghea necesitățile dietetice ale pacienților.

Ani de experiență și salariu

Salariul mediu de dietetică a fost $59,410, începând din mai 2017. Median înseamnă că jumătate a câștigat mai mult de 59.410 $ și jumătate câștigat mai puțin. Dar această cifră include toate RD, dintre care mulți au doar o diplomă de licență. Asteptati-va un salariu mai mare in domeniul nutritionistilor cu o diploma de master.

În anul 2013, Academia de Nutriție și Dietetică de compensare și beneficii de studiu, salariul mediu pentru un RD cu un maestru a fost mai mult de 1,89 dolari pe oră decât salariul median pentru un RD cu doar un burlac. (Datele mai recente sunt disponibile numai pentru membrii ADA.) Aceasta a fost o scădere din 2011, când diferența a fost de 2,41 USD pe oră.

Acesta este un domeniu în care experiența este absolut legată de salariu. Tipic este de multe ori mai mare de 10.000 de dolari mai mare pentru un RD care are un deceniu sau mai mult de experiență, în comparație cu cea a unui RD în primii ani de cariera ei.

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Datorită creșterii obezității și a îmbătrânirii populației din Statele Unite, dietiții înregistrați sunt extrem de necesari. Biroul de Statistica a Muncii prezice ca cererea va continua sa creasca, numarul de locuri de munca dietetician si nutritionist in SUA crescand cu 15% intre 2016 si 2026.