Descrierea postului de fabricant

Toate obiectele mecanice sunt o sumă de părți multiple. Automobilele, televizoarele și chiar jucăriile sunt fabricate în fabrici unde indivizii construiesc aceste produse finite combinând o varietate de componente diferite. Părțile pot fi asamblate manual sau cu ajutorul unor mașini specializate, iar acest lucru este efectuat de producători.

Sarcinile de serviciu

Înainte de a asambla orice echipament, constructorii trebuie să citească și să înțeleagă pe deplin instrucțiunile de asamblare, cum ar fi planurile și schițele. Acestea trebuie apoi să treacă peste lista pieselor care urmează să fie asamblate, asigurându-se că fiecare este luat în considerare. Pe baza specificațiilor, fabricanții asamblează echipamentul, fac măsurători, repoziționează piesele și asigură că fiecare piesă este bine montat și securizat. Pe lângă asamblarea echipamentului, producătorii identifică eventualele erori sau defecțiuni. Atunci când se identifică astfel de ineficiențe, fabricanții fac reparații și depanare la maximum. Acest lucru poate necesita utilizarea de instrumente suplimentare, precum și comandarea pieselor de schimb și a altor consumabile.

$config[code] not found

Cerințe de formare

O diplomă de liceu sau echivalentul acesteia este în mod obișnuit educația minimă necesară pentru obținerea unui loc de muncă ca fabricant. Deși majoritatea fabricanților învață frânghiile în timp ce lucrează, unele companii sponsorizează programe de formare pentru cei noi în profesie. Unele organizații mai mari, cum ar fi producătorii de aeronave și companiile de produse de consum, solicită ca cererile să aibă o diplomă de asociat pentru a fi luate în considerare pentru angajare.

Trebuie să aibă abilități

Deși fabricanții începători dobândesc multe dintre abilitățile lor, sarind în profesie, anumite atribute sunt premise pentru a avea succes în acest rol. Fabricanții trebuie să aibă o rezistență fizică și să aibă o mare rezistență, deoarece ridicarea obiectelor grele și staționarea pe perioade lungi de timp sunt norma la locul de muncă. Acești lucrători trebuie, de asemenea, să aibă o coordonare excepțională a ochilor manuali pentru a manipula cu precizie obiectele mici. În plus, multe dintre obiectele cu care fabricanții lucrează sunt adesea codate în culori, ceea ce exclude candidații colorbind din ocupație.

Asociatie profesionala

Fabricatorii care caută oportunități de dezvoltare a carierei și de networking pot găsi un paradis profesional cu Fabricators & Manufacturers Association International. Fondată în 1970, organizația, în conformitate cu misiunea sa, își propune să aducă membrii săi "împreună prin consilii tehnologice, programe educaționale" și evenimente de networking. MAE produce, de asemenea, FABTECH, cea mai mare conferință dedicată industriei, și publică diverse publicații orientate către sectoare specifice din industria prelucrătoare și industrială.

Outlook de locuri de muncă și salariu

Potrivit Biroului de Statistică a Muncii din S.U.A., se estimează că angajarea fabricanților va crește cu doar 4% între 2012 și 2022, ritm mai lent decât alte profesii, ca urmare a creșterii eficienței procesului de producție care necesită mai puțini lucrători. Salariul mediu plătit celor care lucrează în această profesie în 2012 a fost de 28.580 USD.

2016 Informații salariale pentru asamblori și fabricanți

Asamblorii și fabricanții au câștigat un salariu mediu anual de 31.150 USD în 2016, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. În partea inferioară, asamblatorii și fabricanții au câștigat un salariu de 25 de percentile de 24.650 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Salariul celui de-al 75-lea percentilă este de 39.970 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, în SUA au fost angajați 1.819.300 de persoane în calitate de asamblori și fabricanți.