Companiile care angajează oamenii să facă locurile de intrare a datelor

Persoanele care efectuează lucrări de introducere a datelor se numesc funcționari de introducere a datelor sau operatori, dar pot deveni specialiști în introducerea datelor sau supraveghetori cu experiență. Companiile care angajează persoane pentru a face intrarea datelor fac acest lucru pentru a colecta și prezenta datele pe care le adună, care pot fi importante în modul în care își desfășoară activitatea. Deși companiile care angajează specialiști de introducere de date nu au nevoie de o educație specială, necesită abilități speciale pentru a putea îndeplini sarcinile la îndemână.

$config[code] not found

Descrierea postului

Lucrarea principală a unei persoane care efectuează activități de introducere de date este de a înregistra și introduce date într-o bază de date, cum ar fi o foaie de calcul într-un program de calculator sau orice alt tip de software de înregistrare a datelor. Acestea pot include orice fel de date, cum ar fi numere de telefon, adrese de e-mail sau de domiciliu, nume de persoane, companii și firme sau informații despre vânzări sau chiar programe de evenimente. Unele companii care angajează persoane pentru a efectua lucrări de intrare a datelor solicită, de asemenea, ca acestea să îndeplinească îndatoririle administrative, cum ar fi depunerea documentelor și setarea numirilor, de exemplu.

Companii

Multe tipuri de companii angajează persoane pentru a efectua sarcini de introducere a datelor. Companiile care vând un produs sau un serviciu, de exemplu, au nevoie de cineva care să introducă date despre creanțele, inventarul și facturile din cont. Firmele farmaceutice și medicale angajează oameni să introducă date despre ordinele de prescripție și dosarele pacienților. Centrele de apel au nevoie de operatori de introducere a datelor pentru a introduce datele despre alocările clienților, versiunile și anularile de backorder, ajustările de expediere, comenzile de grabă, corecțiile și închiderile.

locaţii

Companiile care angajează persoane pentru a efectua activități de intrare a datelor se găsesc pe teritoriul Statelor Unite. Aceste companii fie angajează persoane pentru a lucra cu normă întreagă sau cu fracțiune de normă în funcție de locație. Cu toate acestea, există câteva companii care angajează persoane pentru a efectua sarcini de introducere a datelor de la domiciliu și care necesită introducerea de date fie într-o foaie de calcul pe care o puteți trimite prin e-mail companiei, fie în introducerea datelor într-o bază de date online.

Salariu

Salariul pentru o poziție de introducere a datelor depinde de numărul de ani de experiență pe care îl aveți. Potrivit PayScale.com, dacă aveți mai puțin de un an de experiență, puteți primi un salariu de aproximativ 9.34 dolari la 11.78 dolari pe oră. Dacă aveți experiență de patru ani, puteți primi un salariu de aproximativ 9,69 dolari la 12,49 dolari pe oră. Dacă aveți experiență de cinci până la nouă ani, puteți primi un salariu de aproximativ 10,30 dolari la 14,29 dolari pe oră. Dacă aveți 10 până la 19 ani de experiență, puteți primi un salariu de aproximativ 10,97 dolari la 15,03 dolari pe oră. Dacă aveți o experiență de 20 de ani sau mai mult, puteți primi un salariu de aproximativ 10.94 dolari la 15.19 dolari pe oră.

Competențe și calificări

Aptitudinile și calificările necesare pentru a fi angajate pentru o poziție de introducere a datelor includ un bun tipist pentru a putea introduce date rapid și precis și pentru a avea un ochi pentru detalii. Trebuie să fiți cel puțin absolvent de liceu, să vă concentrați și să vă concentrați, să lucrați sub supraveghere minimă și să aveți cunoștință în programele software de bază de procesare a textului, foi de calcul și de gestionare a bazelor de date.