Cât de mult face un nou actor?

Bine ați venit pentru a prezenta afacerea. Ești uimită de strălucirea, de mirosul de grăsime, de vuietul mulțimilor? Asta e minunat. Doar nu începe să trăiești viața lui Johnny Depp pe un salariu suplimentar. Există o pantă alunecoasă pentru a urca înainte de a putea conta pe câștiguri solide ca un actor nou.

Bacsis

Un actor face aproximativ 18.00 dolari pe oră. Cele mai multe locuri de muncă sunt temporare, deci este imposibil de a proiecta salarii anuale de la o rată orară.

$config[code] not found

Descrierea postului

Actorii aduc un personaj imaginar al scriitorului sau o figură istorică reală. Ei memorează liniile și blochează (mișcarea în jurul scenei), urmează instrucțiunile directorilor către scrisoare, creează expresii faciale într-o clipă și plâng la cerere. Poate li se cere să-și schimbe vocea, plimbarea sau limbajul corpului. Este posibil să fie nevoiți să studieze caracterul sau figura istorică pe care o interpretează, să scrie profiluri psihologice elaborate sau să sapă în arhive pentru a găsi adevărul interior pe care îl aduc la lumină în portretizarea lor.

Există numeroase medii pentru actori, inclusiv piese de teatru și muzicale, televiziune, filme și serii web. Actorii pot fi, de asemenea, angajați să lucreze la petreceri și la evenimente speciale, totul de la tablete de viață și de la chelneri de cină pentru a bloca participanții la mob. Unii sunt angajați ca actori vocali, caz în care contează doar expresivitatea lor verbală.

Cerințe educaționale

Nu există cerințe educaționale specifice pentru un actor, iar mulți dintre cei mai de succes nu au avut pregătire formală înainte de a intra pe teren. Cu toate acestea, formarea cu un antrenor competent acționând sau câștigând o diplomă de teatru de la o școală reputațională vă poate ajuta să vă perfecționați abilitățile și să vă oferiți un avantaj competitiv în acest domeniu extrem de competitiv.

Industrie

Industria de divertisment este deja una dintre cele mai mari pe planetă, angajând mai mult de 16 000 de actori în SUA în 2017. A generat 1.89 trilioane de dolari în SUA doar în 2017 și, deși unele studii arată că ritmul de creștere este plat pentru domeniu, nise cum ar fi realitatea virtuală și esporturile se așteaptă să crească cu ordine de mărime în următorii câțiva ani. Dacă nu vă este frică să încercați ceva nou, puteți deveni următoarea cea mai mare stea din universul de divertisment acasă.

Ani de experiență și salariu

Când începeți prima dată, faceți audiție la "apeluri de bovine", unde concurați pentru roluri împotriva multor altor persoane. Puteți lucra, de asemenea, ca un extra - cineva plătit să apară în fundal într-un film, fără nici o linie de vorbire. Nonunion extras, care lucrează în filme independente, pot câștiga 100 $ pe zi pentru o muncă neconcludentă a contractului. Extrasii care sunt membri ai sindicatului SAG-AFTRA fac peste $ 300 pe zi pe set. Puteți face ceva mai mult dacă aveți competențe specializate, cum ar fi jonglarea, călăria sau patinajul pe gheață. Nu există nici un fel de vechime în profesia de actorie. Spre deosebire de multe alte industrii, salariile dvs. nu cresc mai mult decât ați fost în industrie.

Vorbele rostite necesită un salariu mai mare. SAG-AFTRA estimează că membrul mediu al uniunii care lucrează în Los Angeles cu normă întreagă câștigă 52.000 de dolari pe an. Aceasta depinde, bineînțeles, de capacitatea lor de a ateriza mai multe locuri de muncă pe an.

E greu de estimat salariul unui actor pe oră sau salariul actorului pe an, deoarece programele de producție de film, televiziune și scenă nu funcționează în acest fel. Personajul tău ar putea fi nevoie doar de câteva zile aici și acolo de-a lungul lunilor și vei fi plătit numai pentru timpul pe care îl ai la dispoziție.

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA, se estimează că ocuparea actorilor va crește cu 12% între 2016 și 2026, ceea ce este mai rapid decât media pentru toate ocupațiile. Creșterea locurilor de muncă în industria cinematografică va rezulta din continuarea cererii puternice de filme noi și emisiuni de televiziune. Numai Netflix investește 5 miliarde de dolari pe an în producția de filme și filme.

Care actor câștigă cei mai mulți bani?

Este Mark Wahlberg, cunoscut anterior ca Marky Mark, care a câștigat cei mai mulți bani, la 68 milioane dolari pe an pentru perioada de la 2016 până în iunie 2017. Pe lângă faptul că acționează, Wahlberg este un producător și, de multe ori, ia un procentaj din bursă ca plată parțială. Când vă aflați în cât mai multe filme lovite ca și el, acest lucru se poate plăti spectaculos; doar stelelor de top li se oferă o astfel de schemă de plată, numită puncte. Sperăm să ajungi la acel nivel.