Rehab Coordinator Descrierea postului

Coordonatorii de reabilitare sunt responsabili pentru îngrijirea medicală, sesiunile de terapie și pregătirea pentru reabilitarea pacienților aflați în situații fizice și fizice. Cel mai frecvent, acești pacienți se confruntă cu probleme legate de alcool, droguri, sex, boli psihice și / sau abuzuri. În plus, coordonatorul de reabilitare tind să gestioneze finanțele în cadrul unei instituții de reabilitare. Acreditarea și educația sunt necesare pentru această funcție de către majoritatea instituțiilor de reabilitare.

$config[code] not found

Semnificaţie

Coordonatorii de reabilitare urmăresc îmbunătățirea fizică și mentală a pacienților lor. Din cauza volumului mare de persoane care au nevoie, cu toate acestea, coordonatorii cel mai frecvent interacționează cu consilierii și furnizorii de asistență medicală pentru a se asigura că îngrijirea este dispersată într-o manieră eficientă în rândul pacienților. Mai mult, coordonatorii de reabilitare acționează ca o legătură principală între pacienți, prestatori de servicii, familii și tutori. Acestea vizează să asigure pacienților faptul că se află într-un mediu sigur și responsabil, care va oferi un tratament eficient.

calificari educationale

Poziția unui coordonator de reabilitare necesită în mod obișnuit o diplomă de licență în asistență medicală sau științe medicale. Abilitatea de a colecta și analiza datele pacientului atât în ​​cadre medicale, cât și sociale, asigură în continuare că pacienții vor fi tratați în mod eficient. Un fundal în studiile de diagnosticare și terapeutice procedurale, precum și evaluarea fizică și sănătoasă, este, de asemenea, benefic. Cel mai adesea, coordonatorii de reabilitare au obținut licențe pentru asistenți medicali înregistrați.

Experiența calificărilor

Multe clinici de reabilitare necesită ca coordonatorii de reabilitare să aibă cel puțin doi ani de experiență în domeniul îngrijirii pacienților, al clinicilor de reabilitare și / sau al domeniilor administrației medicale. Aceste abilități dau coordonatorilor capacitatea de a evalua sănătatea fizică și psihică. Experiența la nivel inferior poate, de asemenea, să asigure că coordonatorii de reabilitare au o înțelegere puternică a conceptului de posibile planuri de reabilitare și alternative pentru pacienții lor.

Scop

Coordonatorii de reabilitare supraveghează clinicile de reabilitare pentru a se asigura că pacienții obțin rezultate optime. Aceasta implică de obicei un angajament cu normă întreagă. Cu alte cuvinte, pacienții caută clinici de reabilitare pentru a depăși dificultăți substanțiale, dependențe sau boli - și coordonatorii de reabilitare au pus la punct un program pe care acești pacienți să-l urmeze. Prin instruirea și coordonarea planurilor pe termen lung și pe termen scurt pentru acești indivizi, coordonatorii de reabilitare supraveghează tratamentul și cursurile de acțiune pentru auto-îmbunătățire.

Salariu

Majoritatea coordonatorilor de reabilitare câștigă un salariu inițial între 30.000 și 50.000 de dolari pe an. Pe măsură ce cariera lor progresează, cu toate acestea, salariile lor pot crește până la gama de 100.000 $. Salariul mediu, totuși, rămâne în jur de 50.000 de dolari.