Descrierea unui cardiolog

Cardiologii îngrijesc pacienții cu boli sau deformări ale sistemului cardiac sau vascular. Această poziție necesită o pregătire specializată în plus față de o diplomă în medicină. Cardiologii trebuie, de asemenea, să fie autorizați să practice medicina. În calitate de cardiolog, puteți găsi un loc de muncă în cabinete private sau într-un spital, clinică sau un mediu medical similar.

Perspectiva carierei și salariul

Perspectiva carierei cardiologilor, împreună cu alți medici și chirurgi, este pozitivă. Potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA, cardiologii se pot aștepta la o creștere a pozițiilor cu aproximativ 24% până în anul 2020. Potrivit "Forbes", cardiologii câștigă aproximativ 380.000 dolari pe an, deși venitul real variază în funcție de locație și experiență. BLS spune că salariul mediu median al tuturor medicilor specializați a fost de 356.885 dolari începând cu luna mai 2010.

$config[code] not found

Educatie si antrenament

Cardiologii potențiali trebuie să completeze o diplomă de licență înainte de a intra în școala medicală.Deși nu este necesar un anumit tip major, cei mai mulți aleg să-și concentreze studiile fie în domeniul medicinii premedicale, fie în cel al științelor vieții, cum ar fi chimia sau biologia. Școala medicală urmează învățământul preuniversitar și este un angajament educațional de patru ani. În școala medicală, elevii își consacră, în mod obișnuit, primii doi ani învățământului de clasă și de laborator, iar ultimii doi ani pentru a finaliza rotațiile în specialitățile medicale, inclusiv cardiologia. După școala medicală, un cardiolog aspirant petrece trei ani de formare în medicina internă, urmată de o perioadă suplimentară de trei până la șase ani de formare de părinți în domeniul cardiologiei.

Licență și certificare

Toți medici care intenționează să practice medicina în Statele Unite trebuie să obțină o licență, inclusiv cardiologi. Doctorul care trebuie să treacă printr-o examinare medicală a Statelor Unite, sau USMLE, pentru cei care au o examinare medicală cu licență M.D. sau o examinare completă de licențiere medicală osteopatică din Statele Unite sau COMLEX-SUA pentru cei cu un doctor de osteopatie. Consiliul de certificare este obținut prin Consiliul American de specialități medicale, iar cardiologii trebuie să devină bord certificate în două specialități. De exemplu, cardiologii pediatrici devin bord certificați în pediatrie, precum și cardiologia pediatrică, iar cardiologii generali devin bord certificați în medicina internă și cardiologie.

Atribuțiile

Cardiologii planifică întâlnirile de consultare cu privire la sesizarea medicului primar al unui pacient sau a personalului de urgență. Testele de stres, EKG-urile și ecocardiogramele sunt doar câteva din numeroasele teste necesare cardiologilor pentru a oferi un diagnostic adecvat. Fiecare test îi spune medicului ceva diferit despre inima pacienților și îi permite să adapteze mai bine îngrijirile medicale pe care le oferă. Aritmia, boala coronariană și insuficiența cardiacă sunt condiții comune pe care le tratează un cardiolog. Ca și alți chirurgi și medici, cardiologii trebuie să documenteze tot ce fac pentru un pacient. Nu numai că documentația corectă îi ajută să aibă mai multă grijă pentru pacienți, ci și o facturare corectă și le acoperă în cazul apariției unui proces.

2016 Informații salariale pentru medici și chirurgi

Medicii si chirurgii au obtinut un salariu mediu anual de 204.950 dolari in 2016, potrivit Biroului de Statistica a Muncii din SUA. La limita inferioara, medicii si chirurgii au obtinut un salariu de 25 de percentile de 131.980 dolari, adica 75% au castigat mai mult decat aceasta suma. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 261 170 de euro, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, în SUA au fost angajați 713.800 de persoane ca medici și chirurgi.