Hotel Business Clerk Descrierea postului

Un funcționar de centru de afaceri hotelier oferă suport administrativ oaspeților. Datoriile pot include dactilografiere, fax și fotocopiere. În plus, aceste persoane pot educa oaspeții cu privire la utilizarea corectă a echipamentelor de birou și a proceselor, cum ar fi computerele și apelurile la distanță.

Educaţie

În timp ce un grad de colegiu nu este obligat să devină un funcționar centru de afaceri hotel, candidații care posedă educație post-secundar în cadrul unui domeniu de management ospitalitate de studiu sunt adesea preferate.

$config[code] not found

Cerințe calitative

Datorită naturii rapide a afacerii, funcționarii hotelului de afaceri trebuie să fie energici, comunicatori excelenți și să posede o mentalitate a clienților.

Programul de lucru

Ca urmare a caracterului de 24 de ore pe săptămână al industriei ospitalității, funcționarilor din centrele de afaceri ale hotelurilor li se poate cere să lucreze în programe non-tradiționale, cum ar fi weekend-urile.

Salariu anual

Biroul Statistic al Muncii a declarat că salariul mediu anual al grefierilor hotelului în 2006 a fost de 18.460 dolari.

Creșterea locurilor de muncă

Pe măsură ce industria ospitalității crește în ansamblu, se estimează că angajarea funcționarilor hotelieri va crește cu 17% în 2006 până în 2016, potrivit BLS.