Descrierea postului pentru personalul Direct-Care

Lucrătorii cu servicii de îngrijire directă oferă asistență medicală primară clienților cu dizabilități mintale, cu deficiențe fizice sau vârstnici. Cele mai multe lucrări în case particulare, facilități asistate de viață, case de îngrijire medicală sau spitale. Potrivit Alianței pentru politica în domeniul sănătății, există aproximativ 3,27 milioane de lucrători cu îngrijire directă începând cu anul 2016. Aideii cu asistență directă ar putea lucra cu o singură trecere cu un singur pacient sau ar putea lucra împreună cu mai mulți pacienți. Unele lucrări schimbă rotația, în timp ce altele lucrează la același schimb în fiecare săptămână.

$config[code] not found

Educatie si antrenament

Educația minimă cerută de lucrătorii cu asistență directă este o diplomă de liceu sau o diplomă echivalentă. În majoritatea statelor, asistenții trebuie să urmeze un curs de instruire și să treacă un examen de certificare înainte de a putea lucra independent. Instruirea acoperă domenii precum siguranța, asistența primară de bază, colaborarea cu clienții cu demență, activitățile recreative, controlul infecțiilor și îngrijirea persoanelor cu mobilitate. Odată angajați, asistenții medicali, asistenții de vârstă sau supraveghetorii oferă instruire la locul de muncă în domenii cum ar fi pregătirea meselor pentru clienții cu anumite restricții alimentare.

Aptitudini

Cei care aleg o profesie în îngrijire directă trebuie să fie orientați spre detalii, urmând regulile și procedurile instituționale pentru a asigura siguranța și calitatea. Ei trebuie să se bucure de lucrul cu oamenii, să mențină o atitudine pozitivă, iar comportamentul prietenos poate încuraja și atenua un client care suferă de durere, confuzie sau anxietate. Deoarece slujba este dificilă din punct de vedere fizic, trebuie să fie fizic capabilă să se miște și să ridice clienții cu handicap sau echipamente grele. Există multe sarcini implicate în ziua medie a unui lucrător cu îngrijire directă, astfel încât aptitudinile bune de gestionare a timpului reprezintă un avantaj.

Atribuțiile

Lucrătorii care oferă asistență directă ajută clienții săi în activități zilnice, care pot varia de la consumul de alimente, folosind toaleta la menajarea ușoară. Acestea ajută clienții să mențină o bună igienă, să se îmbrace sau să asiste la treburile casnice. De asemenea, aceștia își pot asista clienții în asigurarea și gestionarea asistenței medicale, obținerea și utilizarea transportului, gestionarea finanțelor și programarea numirilor medicului.

Salariu și Outlook

În ciuda numeroaselor cerințe, această profesie nu plătește bine și rata cifrei de afaceri este ridicată. Potrivit Biroului american de Statistica a Muncii, salariul mediu median anual al lucratorilor de ingrijire directa a fost de 21, 920 dolari in mai 2016. Cu o generatie de imbatranire a baby-boom, cererea de lucratori de ingrijire directa este de asteptat sa creasca cu 26 la suta de la 2014 până în 2024.