Descrierea postului de asistent de producție de modă

Un asistent de producție de modă servește ca persoană punct între departamentele interne și vânzătorii externi. Monitorizarea cu atenție a calendarului de producție pentru a respecta termenele limită, pregătirea expedițiilor și eșantioanele de urmărire sunt unele dintre sarcinile lor de zi cu zi. Această slujbă la nivel de bază este o experiență valoroasă de învățare, care servește ca pregătire pentru roluri mai avansate în industria modei.

Pastreaza-ti calmul

Candidații de succes sunt comunicatori excelenți, rezolvatori de probleme și multi-taskers, cu abilitatea de a gestiona prioritățile concurente. Fiind foarte adaptabilă este o necesitate, deoarece industria de modă cu ritm rapid evoluează în mod constant. Un asistent de producție de modă are capacitatea de a rămâne calm sub presiune, deoarece locul de muncă poate implica ore lungi și stres ridicat, mai ales înainte de spectacole de modă, previzualizări ale noilor colecții și deschideri de noi magazine. Experienta anterioara de lucru sau interning in industria modei este preferata, dar nu intotdeauna o cerinta, deoarece este o pozitie la nivel de intrare.

$config[code] not found

Utility player

Sarcinile specifice de lucru pentru asistenții de producție de modă variază în funcție de poziție, dar implică, în general, sarcini cum ar fi urmărirea și organizarea eșantionului pre-producție, urmărirea cu vânzătorii și actualizarea listelor de ambalare din fabrică. Asistentul de producție de modă lucrează îndeaproape cu toți membrii echipei de proiectare, dezvoltare, vânzări și planificare a produselor, asigurând că toate sarcinile sunt finalizate pe termenele programate. Analizând rapoartele săptămânale de producție pentru a anticipa problemele viitoare este o altă responsabilitate cheie, ajutând echipa să anticipeze și să evite problemele.

Împingerea hârtiei

Un asistent de producție de modă poate avea responsabilități administrative, cum ar fi introducerea datelor, procesarea comenzilor, facturarea și expedierea și primirea. Este de așteptat ca candidații de succes să se orienteze acolo unde este necesar pentru a-și face treaba, chiar și cu sarcini care, în mod tradițional, nu se încadrează în domeniul lor. Călătoriile către locațiile furnizorilor, la fabrici și la parcurile de vânzare cu amănuntul ale companiei pot fi solicitate.

Educație, salarii și oportunități de promovare

Un asistent de producție de modă este de obicei obligat să aibă o diplomă de licență. Biroul de Statistică al Muncii din SUA citează salariul mediu al unui asistent de producție de modă la 22,90 USD pe oră sau 47,630 USD pe an, începând cu luna mai 2013. Salariile variază în funcție de regiune. De exemplu, site-ul de locuri de muncă Indeed.com note salariul mediu al unui asistent de producție de modă este de 56.000 dolari pe an în New York City, 44.000 dolari pe an în Los Angeles, 39.000 dolari pe an în Miami și 49.000 dolari pe an în Chicago. Lucrul ca asistent de producție de modă oferă experiența necesară pentru a trece în roluri mai avansate în industrie. Pozițiile de nivel mediu includ rolurile de planificare a producției și de supraveghere a producției. Un job de nivel superior constă în managerul de aprovizionare, managerul de produs și pozițiile managerului de plante.