Abilități și responsabilități de secretariat

Secretarii oferă un sprijin administrativ conducerii într-o organizație.

Descrierea postului

Secretariatul poate fi găsit într-o gamă largă de industrii. Sarcinile unui secretar variază de la un angajator la altul și în funcție de natura și dimensiunea afacerii. Secretarii pot saluta vizitatori, pot răspunde la telefoane, pot genera corespondență, pot ține evidențe, pot programa întâlniri și întâlniri și pot îndeplini sarcini administrative cum ar fi depunerea și copierea.

$config[code] not found

Cerințe educaționale

Majoritatea angajatorilor caută candidați care au o diplomă minimă de liceu. O diplomă de asociat sau o diplomă de licență poate fi un bun și poate fi preferat de unii angajatori. Clasele secretar sunt oferite în unele licee și colegii comunitare.

Pregătiți-vă pentru îndatoririle unui secretar învățând să tastați. Clasele sunt oferite în licee, centre de dezvoltare comunitară și programe de educație continuă. Puteți găsi, de asemenea, tutoriale gratuite online. Cu cât aveți mai multe abilități de secretariat pe care le puteți oferi unui potențial angajator, cu atât mai multe șanse de a obține locul de muncă dorit. Cunoașterea echipamentelor de birou standard, a programelor informatice precum Microsoft Word și Excel, abilități bune de comunicare și organizare, abilitatea de a lucra mai bine și capacitatea de a lucra bine cu ceilalți sunt importante pentru un secretar de birou deținut.

Mediu de lucru

Secretarii lucrează în general în birouri în timpul orelor de program regulate. Sunt disponibile posturi full-time și part-time, în funcție de angajator. Lucrul ca secretar pentru o bancă sau o firmă de avocatură va cere probabil să respecte un cod de îmbrăcăminte care necesită îmbrăcăminte conservatoare. Alți angajatori pot fi mult mai puțin formali. Indiferent de modul în care îți este permis să te îmbraci odată ce ai obținut locul de muncă, fii sigur că te duci la un interviu de angajare îmbrăcat elegant și profesional. Recrutorii recomandă un costum negru, o bluză albă, tocuri conservatoare și bijuterii minime.

Salariu și Outlook de locuri de muncă

Potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA, salariul mediu pentru un secretar este $37,870 pe an, sau $18.21 pe ora. Salariul mediu înseamnă că jumătate din profesie câștigă mai mult și jumătate câștigă mai puțin. Plata pentru posturile de secretar variază în funcție de angajator, locație geografică, educație, abilități și experiență.

BLS proiectează o scădere cu 5% a locurilor de muncă în secretariate până în 2026. Disponibilitatea software-ului ușor de utilizat a simplificat multe sarcini administrative care au fost completate manual.