Descrierea postului CNA II

Sub îndrumarea asistenților medicali înregistrați (RN), asistenții medicali certificați sau asistenții (CNA) au acces la nevoile de bază ale pacienților cum ar fi scăldatul, mâncarea și mersul pe jos. CNA II este o specificație de clasă care desemnează o asistență medicală care are un nivel mai înalt de experiență și expertiză. Acești aidezi au de obicei certificări suplimentare și / sau cel puțin două până la cinci ani de experiență față de alți asistenți medicali.

$config[code] not found

Rol

CNA II supraveghează grupurile de asistenți medicali care sunt desemnați ca CNA Is. Sarcinile pe care CNA le îndeplinește includ îngrijirea, îmbăierea și hrănirea pacienților; curățarea camerelor pacienților și realizarea paturilor lor; și ajutând pacienții să meargă sau să se miște. În unele cazuri, CNA II-urile pot solicita CNA să asiste la sarcini cum ar fi colectarea de probe de fluide corporale, luarea de semne vitale și asistența medicilor și a personalului medical cu proceduri medicale.

Specialitate

CNA II au o serie de specialități care determină tipul pacienților aflați sub îngrijirea lor. De exemplu, unele CNAs au grijă de pacienți cu tulburări psihice sau tulburați emoțional, astfel încât aceștia sunt numiți asistenți psihiatri sau asistenți psihiatri. Asistenții pentru sănătate la domiciliu sunt responsabili pentru pacienții care locuiesc în casele lor sau în unitățile rezidențiale.

Mediu de lucru

Deși cele mai multe CNA II pot fi găsite în instituțiile de îngrijire medicală, specialitatea lor determină locul de muncă. Asistenții pentru sănătate la domiciliu tind să lucreze în casele pacienților sau în unitățile de îngrijire a comunității, iar mulți asistenți psihiatri lucrează în spitalele de psihiatrie. Deoarece pacienții au nevoie de îngrijire 24 de ore pe zi, unele CNA-uri II pot lucra mai mult decât cele tradiționale de 40 de ore pe săptămână, trecând în funcție de schimbările de seară, de noapte și de week-end.

Educaţie

Persoanele care doresc să devină CNA trebuie să completeze un program de asistență medicală de un an, care poate fi obținut de la colegii comunitare, școli tehnice sau spitale. După absolvire, absolvenții trebuie să treacă un examen scris de competență care să demonstreze o formare suficientă. CNA II poate avea certificare suplimentară, cum ar fi un medic de asistență medicală, un consilier de recuperare sau un dosar medical desemnat.

Salariu și Outlook de locuri de muncă

Deși nu există numere specifice cu privire la cât de mult CNA IIs face, salary.com are CNA-uri în general, făcând în jur de 27.000 dolari (din martie 2010). Biroul american al statisticilor privind forța de muncă are rate variabile de creștere a locurilor de muncă între 2008 și 2018 pentru domeniul asistenței medicale în funcție de specialitate - de la 50 la sută pentru asistenții medicali la domiciliu până la 6 la sută pentru asistenții psihiatrici.

2016 Informații salariale pentru Home Health Aides

Ajutoarele de sănătate de la domiciliu au obținut un salariu mediu anual de 22.600 de dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. În partea inferioară, asistenții de sănătate la domiciliu au câștigat un salariu de 25,8%, de 19.890 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 25.760 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 911.500 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca asistenți pentru sănătate la domiciliu.