Descrierea postului de specialist al evenimentului

Mulți oameni angajează un specialist în evenimente sau un planificator de evenimente pentru a-și salva timp, energie și bani. Dacă puteți să vă răcori sub presiune și să aveți abilități organizatorice puternice, considerați o carieră ca specialist în evenimente. Potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA, planificatorii de întâlniri și evenimente au câștigat un salariu mediu anual de 46.260 de dolari în 2013.

Alegeți o specialitate

Ca specialist în evenimente, veți planifica evenimente sociale sau de afaceri. Este posibil să aveți un interes în planificarea evenimentelor pentru sărbători, cum ar fi nunți, zile de naștere, aniversări sau reuniuni. Dacă vă specializați în evenimente legate de educație, veți planifica conferințe, întâlniri sau absolviri. O specialitate în evenimente corporative înseamnă că veți planifica convenții sau întâlniri. Puteți lucra pentru o corporație, un hotel, o sală de banchet sau o firmă de planificare a evenimentelor. Odată ce ați câștigat suficientă experiență, puteți chiar să începeți propria afacere de planificare a evenimentelor.

$config[code] not found

Efectuați-vă îndatoririle

Un loc de muncă ca specialist în evenimente necesită o mulțime de cercetări. Veți consulta cu clienții pentru a afla ce arata și simți în general că ar dori pentru evenimentul lor. Va trebui să vă familiarizați cu obiceiurile și eticheta diferitelor culturi pentru a face planificarea adecvată. Când vizitați diferite locații, veți judeca atractivitatea generală și adecvarea. Veți fi responsabil pentru coordonarea aranjamentelor pentru mâncare, băuturi, decorațiuni, muzicieni, servirea personalului, vorbitori și fotografi. Este posibil să trebuiască să prezentați o propunere supervizorului sau clientului pentru o aprobare finală înainte de a pune planurile în mișcare.

Faceți cunoștință cu provocările

Ca specialist de eveniment, veți petrece mult timp într-un birou, efectuând apeluri telefonice și planificând logistica. Călătoria poate fi necesară, mai ales dacă vă specializați în convenții sau nunți de destinație. Funcția dvs. va necesita coordonarea mai multor sarcini la un moment dat și respectarea termenelor limită. Uneori veți întâlni clienți dificili și exigenți. Programul de lucru poate fi lung, în special în perioada care a condus la un eveniment. În timpul unui eveniment, va trebui să lucrați zile lungi și weekend-uri. Unele aspecte ale locului de muncă necesită rezistență fizică, deoarece este posibil să vă plimbați sau să stați pe o perioadă lungă sau să efectuați livrări la locul de desfășurare.

Calificați-vă pentru slujbă

Specialiștii evenimentului pot avea studii sau experiență de lucru în multe domenii diferite. Unii au experiență în calitate de asistenți administrativi și au planificat evenimente mai mici înainte de a se transforma în evenimente mai mari ca specialist. Alții acumulează experiență în vânzări și marketing într-un hotel. Unii angajatori preferă candidații cu diplomă de licență în marketing, relații publice, comunicații, afaceri sau ospitalitate. Dacă sunteți în facultate și planificați o carieră ca specialist în evenimente, câștigați experiență de lucru prin voluntariat pentru a planifica evenimente pentru cluburi și organizații.

Aflați Outlook Job

BLS proiectează o creștere de 33% a locurilor de muncă pentru specialiști în întâlniri, convenții și evenimente între 2012 și 2022, comparativ cu 11% pentru toate posturile. În ciuda creșterii ridicate, concurența pentru ocuparea forței de muncă va fi dornică. Solicitanții cu diplomă de licență, experiență de lucru sau certificare profesională vor avea cele mai bune oportunități.