Descrierea postului pentru un manager de Underwriting

Un manager de subscriere poate lucra într-o varietate de industrii. Acestea includ proprietăți imobiliare, asistență medicală, asigurări și investiții. Un manager de subscriere este responsabil de revizuirea cererilor clienților pentru serviciile furnizate de organizație și de examinarea nivelului de risc financiar pe care potențialii clienți și clienții existenți îl prezintă companiei. Un manager de subscriere ar trebui să fie pe deplin informat cu privire la industria în care lucrează. De asemenea, ar trebui să cunoască conceptele și principiile care se aplică industriei sale. Managerul de subscriere supraveghează o echipă de subscriitori din departamentul său și de obicei răspunde conducerii superioare din cadrul organizației.

$config[code] not found

Educaţie

Un manager de underwriting are nevoie de cel puțin o diplomă de licență în administrarea afacerilor, știință actuarială, finanțe, drept comercial sau contabilitate. O diplomă de master în administrarea afacerilor sau în contabilitate este preferată de majoritatea angajatorilor. De asemenea, are nevoie de cel puțin șapte ani de experiență. Obținerea de certificare sau de a fi membru al unui organism profesional, în funcție de industria în care lucrează, este un avantaj suplimentar. Unele dintre organizațiile care oferă certificare pentru manageri de subscriere includ Institutul American de Incredințări în caz de accidente imobile și Institutul de Asigurări din America.

Responsabilități și Îndatoriri

Managerul de subscriere este responsabil în primul rând pentru furnizarea de conducere, sprijin și îndrumare pentru echipa de subscriere. El are sarcina de a se asigura că echipa de subscriere respectă obiectivele, obiectivele și standardele organizației pentru a satisface satisfacția clienților și termenele limită. El face acest lucru prin interpretarea și implementarea liniilor directoare pentru echipa de subscriere. Managerul de subscriere evaluează riscul pe care un client îl prezintă companiei. El utilizează diferite programe de evaluare a riscurilor pentru a efectua în mod regulat evaluarea riscurilor pentru diferite persoane și grupuri. El este, de asemenea, responsabil de a veni cu pachete de politici care să răspundă nevoilor diverselor clienți, menținând în același timp profitabilitatea companiei.

Calitățile dorite

Un manager de subscriere ar trebui să fie creativ. Ar trebui să poată lua decizii rapide și să aibă bune abilități de judecată și abilități analitice. Ar trebui să aibă, de asemenea, abilități excelente de comunicare verbală și scrisă și abilități puternice de negociere.

Conditii de lucru

Managerul de subscriere lucrează într-un mediu relaxat, de cele mai multe ori într-un birou în spatele unui birou. El petrece mult timp pe computer sau pe telefon. El se distrează și se întâlnește cu clienții existenți și potențiali. Managerii de intermediere care lucrează în sectorul imobiliar și al proprietății imobiliare trebuie să își părăsească birourile ocazional pentru a vedea și evalua site-urile. Managerii de intermediere vin în contact cu un număr mare de persoane în cursul activității lor.

Compensare

100 imagine de kaleff de la Fotolia.com

Potrivit Salariului Expert, un manager de subscrieri câștigă un salariu mediu de 112.564 dolari pe an. Cu toate acestea, este important să rețineți că salariile variază în funcție de locație, industrie și organizația pentru care lucrează managerul.