Descrierea postului pentru o ușă

O ușă de întâlnire îi întâmpină pe vizitatori și clienți în timp ce ajung la o companie, un restaurant, o clădire de birouri sau un magazin de vânzare cu amănuntul. El poate, de asemenea, să-și ia rămas bun de la ieșirea din incintă. Misiunea lui frecvent impune ca acesta să ofere clienților și altor vizitatori informații privind orele de funcționare, locațiile de marfă, întreprinderile din apropiere sau facilitățile publice pentru toalete.

Tipuri de uși

Un greeter usa poate lucra la diferite tipuri de companii, atat profit cat si non-profit. Locurile de cult au adesea un uriaș la ușă înainte de începerea serviciilor. Oaspeții de la restaurant, sau gazdele și hostessurile, îi conduc pe mese și le dau meniuri. Unii solicitanți ai magazinului de vânzare cu amănuntul trebuie să verifice pachetele clienților înainte ca clienții să iasă din magazin. Porturile de ușă din clădirile de birouri deschid uși pentru vizitatori și le oferă direcții către destinațiile dorite.

$config[code] not found

Sarcinile de serviciu

Deși unele slujbe pentru uși sunt limitate la salut și la rămas bun de la vizitatori și clienți, alții solicită greeterului să efectueze sarcini suplimentare atunci când traficul este lent. Obligațiile tipice suplimentare includ păstrarea frontală a locației curată și ordonată, colectarea cărucioarelor de la parcare și sprijinirea clienților să transporte colete mari pe vehiculele lor. Un client de ușă poate fi încrucișat pentru a opera un registru de numerar sau pentru a asista clienții în rolul de funcționar de vânzări. Afișarea unei atitudini prietenoase și primitoare este necesară pentru a fi un bun oaspete la ușă.

Conditii de lucru

Un greeter de ușă trebuie să aibă o formă fizică bună pentru a rezista orelor lungi pe picioare, adesea în picioare și plimbări pe beton sau alte suprafețe dure. Slujba lui îi poate cere să supraviețuiască ocazional vremea rea. Din moment ce interacționează cu persoane de toate vârstele și cu tipuri de personalitate, trebuie să fie tolerantă o primire ușoară în timp ce transmite o atitudine autoritară. Un număr considerabil de posturi de uși necesită purtarea unei uniforme furnizate de companie.

Cerințe educaționale

O diplomă de liceu sau un echivalent este preferată pentru solicitanții de locuri de muncă. Este necesară cunoașterea locului său de muncă, precum și a zonei înconjurătoare. Sunt necesare abilități bune de comunicare.

Salarii și oportunități de avansare

În iunie 2010, într-adevăr.com a raportat salariul mediu anual pentru un uriaș ușa în Statele Unite a fost de 27.000 de dolari. Oportunitățile de avansare variază foarte mult în funcție de natura afacerii și de mărimea companiei. Persoanele care se ocupă de locurile de comerț cu amăn