Descrierea postului de inginer CNC

CNC este scurt pentru "controlul numeric al computerului", care descrie instrumente instrumentale programabile care utilizează litere, numere și simboluri pentru a automatiza procesele de funcționare a mașinilor. Inginerii CNC sunt responsabili pentru programarea, întreținerea, repararea și testarea acestor mașini, astfel încât să poată îndeplini în mod eficient funcțiile necesare pentru o anumită întreprindere. Cererea pentru astfel de ingineri (denumiți și tehnicieni sau programatori) va deveni mai vitală, pe măsură ce industriile își vor crește procesele automatizate.

$config[code] not found

Sarcinile de serviciu

Trebuie să studiați mai întâi toate cerințele de fabricație ale clientului, inclusiv producția dorită a mașinilor care urmează să fie automatizate, proiectarea componentelor care urmează să fie fabricate, succesiunea operațiilor mașinii și timpul total necesar procesului operațional. Programul CNC pe care îl creați pentru controlul mașinilor se va baza pe acești factori. Veți fi însărcinat cu asigurarea funcționării fără probleme a tuturor mașinilor CNC și depanarea oricăror probleme care apar. De asemenea, trebuie să păstrați o bază de date centralizată a programului și înregistrări detaliate pe toate mașinile CNC. Obligațiile suplimentare pot include instruirea și supravegherea altor ingineri, cercetarea celor mai recente progrese tehnologice și desfășurarea anchetelor clientului.

Aptitudini necesare

Locul de muncă necesită o aptitudine naturală pentru știință și matematică. Cu toate acestea, trebuie să aveți, de asemenea, abilități puternice de comunicare scrisă și orală pentru a trata clienții, supraveghetorii și alți ingineri. Va trebui să vă adaptați la diferite industrii și tehnologii în schimbare, să asculte și să înțeleagă nevoile fiecărui client, echilibrând constrângerile bugetare cu termene extrem de rigide. Cei mai buni ingineri vor avea, de asemenea, atitudini flexibile, can-do și capacitatea de a aborda problemele inevitabile cu încredere, poezie și o mentalitate orientată spre echipă.

Context și educație

La minim, Programatorii CNC ar trebui să aibă o diplomă de licență în inginerie mecanică de la o universitate acreditată sau un certificat în programare CNC de la un colegiu tehnic. De asemenea, poate fi solicitată o diplomă de master, în funcție de cerințele angajatorului. Industriile foarte specializate, cum ar fi cele care se ocupă de componente complexe sau materiale exotice, pot necesita certificarea software-ului suplimentar, cum ar fi CAD / CAM Mastercam. Pozițiile la nivel de intrare pot fi greu de găsit, deoarece majoritatea angajatorilor așteaptă ca solicitanții să aibă cel puțin cinci ani de muncă ca programator CNC sau inginer mecanic de fabricație.

Mediu de lucru

O mare parte a zilei de lucru a inginerului este împărțită între podeaua de producție, unde mașinile CNC sunt programate și deservite, și un mediu de birou unde se ține evidența datelor și se desfășoară sarcini pregătitoare. Ar trebui să fiți capabili, deoarece postul poate include perioade lungi de ședere, în picioare, înclinarea și mersul pe jos. În plus, fabricarea pardoselilor poate fi periculoasă, tare și plină de obstacole fizice. Ați putea fi contractat să lucrați pentru diferiți clienți sau angajați în casă de către o singură companie. Veți lucra probabil săptămâni de 40 de ore, deși ore suplimentare sunt ocazional necesare.

Salariu și Outlook

Potrivit Biroului Statistic al Muncii, inginerii mecanici (inclusiv programatorii CNC) au deținut în anul 2012 un total de 258,100 de locuri de muncă. Venitul mediu a fost de 38,74 USD pe oră, sau 80,580 USD pe an. Cei din cei mai mici 10% (personal de intrare sau mai puțin experimentați) au câștigat 52.030 $ anual, în timp ce cei din primele 10% au câștigat 121.530 $. Între 2012 și 2022, se estimează că locurile de muncă din domeniul ingineriei mecanice vor crește cu 11.600, sau 5%, ceea ce este mai lent decât rata medie de creștere de 11% pentru toate ocupațiile la nivel național. Perspectivele de locuri de muncă vor fi cele mai bune pentru acei ingineri care lucrează în domenii care folosesc cele mai avansate tehnologii.