Care este treaba unui analist valutar?

Un analist valutar efectuează practic aceleași activități ca un analist financiar. Cu toate acestea, acești indivizi se specializează în a face previziuni cu privire la valoarea valutelor străine în raport cu dolarul american.

Educaţie

Pentru a fi un candidat competitiv pentru o poziție de analist valutar, trebuie să aveți mai întâi o diplomă de licență. De obicei, acest grad ar trebui să fie pe piețele internaționale, finanțe, statistici, afaceri, contabilitate, economie sau un alt domeniu relevant. Alte domenii de studiu recomandate includ managementul riscului, stabilirea prețurilor opțiunilor și evaluarea obligațiunilor.

$config[code] not found

Aptitudini

Analiștii valutare trebuie să poată gândi analitic. În plus, ele trebuie să aibă abilități temeinice de rezolvare a problemelor legate de calculator și de rezolvare a problemelor. Acești profesioniști trebuie să poată lucra bine singuri, dar trebuie, de asemenea, să aibă abilități puternice de comunicare și să aibă încredere în a face prezentări grupurilor mari. Ei trebuie să acorde o atenție deosebită detaliilor, să fie interesați de economiile străine și să fie orientați spre cercetare.

Atribuțiile

Analiștii valutare lucrează adesea cu alți agenți financiari pentru a prezice prosperitatea piețelor externe și valoarea valutelor străine în raport cu dolarul. Acest lucru poate ajuta la determinarea managementului riscului pentru o companie, la potențialele investiții sau doar la ajutarea acestora în luarea deciziilor de afaceri care implică producție de peste mări. Pe baza cercetării lor, analiștii valutare vor face, de obicei, prezentări despre constatările lor și apoi vor face sugestii pentru acțiune. Adesea ei ajută să conducă aceste inițiative în cazul în care compania sau clientul ia planul de acțiune sugerat.

Mediu de lucru

Majoritatea analiștilor valutare lucrează în setări confortabile de birou. În mod obișnuit, aceștia au acces la servicii de informare și sisteme informatice de înaltă tehnologie. Uneori sunt obligați să călătorească la întâlniri financiare pentru a vorbi sau a participa pur și simplu. Potrivit Biroului Muncitoresc al SUA, oamenii care dețin această poziție lucrează adesea săptămâni lungi de 50 până la 60 de ore.

Salariu

Potrivit Payscale.com, analistul monetar mediu aduce între $ 44,120 și $ 63,100 pe an. Acest lucru echivalează cu un venit orar care variază între 12,21 și 36,32 dolari pe oră. Ca și în cazul tuturor informațiilor salariale, aceste cifre pot varia în funcție de locația geografică, angajatorul și anii de experiență.

2016 Informații salariale pentru managerii financiari

Managerii financiari au obținut un salariu mediu anual de 121.750 dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică al Muncii din SUA. Pe segmentul scăzut, managerii financiari au câștigat un salariu de 25 de percentile de 87.530 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 168.790 dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 580400 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca manageri financiari.